Press "Enter" to skip to content

Žmonių su negalia teisių stebėsenos komisija – kas tai?

Atnaujintas: 2020-08-20

2019 m. liepos 11 d. Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba paskelbė apie Žmonių su negalia teisių stebėsenos komisjos sukūrimą ir veiklos pradžią. Šiuo pranešimu įtvirtintas Neįgaliųjų teisių konvencijos principas – sukurti nepriklausomą Konvencijos laikymosi priežiūros mechanizmą. Komisijos vadove tapo Kristina Dudonytė.

Po komisijos suformavimo praėjo daugiau nei metai. Turėtume paklausti – kaip šis institutas veika, ką nuveikė, kokie rezultatai?

Kaip veikia Žmonių su negalia teisių stebėsenos komisija?

Deja šia tema informacija skurdi – kaip nurodo Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos interneto svetainė, paskutinis šios komisijos darbas yra datuojamas 2019-07-11. Tą dieną Žmonių su negalia teisių stebėsenos komisija prie LGKT paskelbė 2019-07-11 posėdžio protokolą nr. 2019-07-11 Nr. BR-77. Daugiau turinio nerasite. Neoficialiai paaiškinama taip – šios komisijos veiklą aptarnauja LGKT teisininkai, todėl akivaizdu, jog ši komisija priklausoma nuo LGKT resursų ir galimybių, todėl nespėja su problemomis.

Jei LGKT teisės skyrius skirs laiko ŽSNTK problemų sprendimui, procesas prasidės. Problema nebus išspręsta, o procesas tik prasidės. Nes šios organizacijos sprendimai neprivalomi, neįpareigojantys, ir apmaudu, bet negerbiami.

Kokie veiklos rezultatai?

Apie juos skelbiama komisijos interneto puslapyje. Rezultatai metų senumo. LGKT buvo siūlyta atkreipti dėmesį į el. komunikaciją, bet rezultatų kol kas nėra, komisija savo puslapio neturi.

Ar tai tikra?

Iš komisijos veiklos ataskaitų matome, jog ši komisija vėluoja -1 metai. Žinoma de facto yra kitaip: struktūra kažką veikia, komisijos nariai dalyvauja veiklose, turi savo nuomonę, ją gina. Akivaizdu – kažkas vyksta. Klausimas – kas?

Reiktų atsakyti į esminį klausimą – ar taip imituojamas žmonių su negalia teisių stebėsenos (ir gerinimo) procesas ir kokią pridėtinę vertę ši komisija sukūrė? Ar tai tai tik formalumas?

Papildyta 2020-08-20

Po šio įrašo paskelbimo ir pasidalinimo Facebook paskyroje, sulaukiau komisijos vadovės, Kristinos Dudonytės komentaro. Ji nurodė, jog egzistuoja dar viena vieta Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos interneto svetainėje kurioje yra paskelbta visą komisijos veiklą atspindinti informacija. Pateiktu adresu https://www.lygybe.lt/lt/neigaliuju-teisiu-stebesenos-komisija galima rasti daugiau duomenų nei šiuo https://www.lygybe.lt/lt/zmoniu-su-negalia-teisiu-stebesenos-komisija. Taip paaiškėja, jog yra 2 komisijos – “Neįgaliųjų teisių stebėsenos komisija” ir “Žmonių su negalia teisių stebėsenos komisija”.

Iš pateikto akivaizdu, jog informacija dubliuojama keliuose LGKT interneto svetainės puslapiuose, tačiau nevienoda apimtimi. Kodėl, sunku suprasti. Vadovės nurodytą puslapį galima rasti tik supratus, jog interneto svetainės meniu juostoje esantis žodis “Komisija” reiškia “Žmonių su negalia teisių stebėsenos komisija”. Painiava kyla ir todėl, kad interneto svetainės dalyje “STRUKTŪRA IR KONTAKTAI”, pasirinkus “Žmonių su negalia teisių stebėsenos komisija”, vietoje komisijos sudėties ir jos narių kontaktinės informacijos skelbiami metų senumo komisijos posėdžių protokolai.

Šis patikslinimas nurodo į Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos ir jos aptarnaujamos Žmonių su negalia teisių stebėsenos komisijos ne kompetencijas – abi institucijos negeba aiškiai ir nuosekliai teikti informacijos apie Žmonių su negalia teisių stebėsenos komisijos veiklą. Taip pat LGKT interneto svetainėje nerasite šios komisijos sudėties bei narių kontaktinės informacijos. O informacijos apie komisijos veiklos strategiją, būsimas veiklos kryptis ir tikslus lieka tik tikėtis.

Pasidalink

Būkite pirmas!

    Parašykite komentarą

    El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

    Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.