Press "Enter" to skip to content

Apie artėjančius Seimo rinkimus – pliurpalai apie pritaikymą žmonėms su negalia prasidėjo. LRT.

Atnaujintas: 2019-12-23

Negalėjau praleisti nepažymėtą lrt.lt publikaciją “Siekia, kad rinkimuose dalyvautų daugiau neįgaliųjų, bet savivaldybėms tai – iššūkis”. Antraštė suintrigavo, nes nesupratau KAS siekia? Pritrūkau aiškumo antraštėje, todėl perskaičiau publikaciją kuri mano manymu diskredituoja tikslą – rengti rinkimus pritaikytose žmonėms su negalia apylinkėse. Spėju toks tekstas atsirado tik tam, kad sulaukti paspaudimų arba tai praktikanto parengta publikacija. Suvokti problemą – jos mąstą, atsakingus už tai, galimus sprendimus, valdžios institutų poziciją šiuo klausimu, kas, kada ir ką ketina ir/ar privalo daryti – iš šio teksto sužinoti sunku dėl kelių priežasčių.

Problemos priežastys

Lietuvos neįgaliųjų draugija (LND)

Jelena Ivančenko – Lietuvos neįgaliųjų draugijos pirmininkė

LND (Lietuvos neįgaliųjų draugijos) pirmininkės Jelenos Ivančenko pozicija yra per niūri. Paskutinius kelis metus skelbiama daug iniciatyvų kurių tikslas “integruoti žmones su negalia atgal į visuomenę”. Ši integracija ypač suaktyvėja prieš gruodžio 3 d. – tarptautinę žmonių su negalia dieną. Tuomet visi kas netingi (ypač iš politinių tribūnų), žmones su negalia integruoja atgal. Kodėl juos reikia integruoti atgal jei jie neišsiintegravo negalvojama, svarbu judėti ta kryptimi kurią ranka nurodo vadas. Pirmyn, draugai! Kažkur jau matyta… Šio absurdo, be tvirtinimo, kad dauguma žmonių su negalia yra uždaryti nebūtų. Todėl abi šalys padeda viena kitai įsitvirtinti – teiginiai apie žmonių su negalia uždarymą leidžia atsirasti riteriams blizgančiai šarvais kurie tuos bėdžius (žmones su negalia) išvaduos it princas princesę iš slibino saugomo bokšto. Pasakiška!

Vyriausia rinkimų komisija (VRK)

Laura Matjošaitytė – Vyriausios rinkimų komisijos vadovė

VRK vadovė Laura Matjošaitytė skelbia dar vieną savo ir valdančiųjų valstiečių fantaziją – pritaikyti visas balsavimo apylinkes žmonėms su negalia. Tai absoliutus marazmas, nes nei Finansų ministerija nei VRK tokių resursų ir galių neturi. Kaip skelbiama publikacijoje – finansų ministerija lėšų neskiria. O kaip ji gali skirti lėšų VRK pritaikymui, jei ši organizacija tuo nei gali užsiimti pagal savo veiklos reglamentą, nei turi tam reikiamų kompetencijų? Kaip gavusi milijonus eurų apylinkių pritaikymui VRK juo panaudotų? Paprastai – prispausdintų informacinių leidinių apie pritaikymo svarbą, pirktų edukacines paslaugas iš NVO sektoriaus apie pritaikymo būdus, pirktų viešinimo paslaugas medijoje apie tai, kad perka paslaugas ir taip išleistų biudžetą. Tik ar nuo to apylinkės taptų labiau pritaikytomis? Ne! Todėl tai yra demagogija. Gerai, kad finmin`as neskiria jiems lėšų (geriau mokytojams atiduotų).

Lietuvos savivaldybių asociacija (LSA)

Audronė Vareikytė – Lietuvos savivaldybių asociacijos atstovė

Kitas šios demagogijos segmentas – Lietuvos savivaldybių asociacijos atstovė Audronė Vareikytė. Cituoju šios atstovės pasisakymą – “„Savivaldybės ieškos įvairių kaip padėti neįgaliesiems, kad jie galėtų balsuoti. Galbūt informuos apie gretimą apylinkę, galbūt ten, kur yra galimybė. tačiau nuvylė. tikrai tas sprendimas neskirti lėšų ir šiandien dar yra atviras klausimas – ar tikrai bus galima pritaikyti 100 proc. kaip yra įstatyme reglamentuota“. Jei nesugebama parašyti kelių rišlių eilučių be klaidų, apie kokį pritaikymą galime kalbėti? Juo labiau, jog praėjusių rinkimų patirtis parodė, jog Lietuvos savivaldybių asociacija neturi jokių galių priversti savivaldybes pritaikyti patalpas kuriose įrengiamos balsavimo apylinkės. Bet žinoma ši asociacija labai norėtų biudžeto pritaikymui – su jomis būtų galima prispausdinti informacinių leidinių apie pritaikymo svarbą, surengti eilę seminarų ir konferencijų kuriose pasisakytų riteriai blizgančiais šarvais (taip kandidatai į naują Seimą pasireklamuotų) ir žinoma galima būtų pirkti viešinimo paslaugas apie nuveiktus darbus. Tik ar nuo to padaugėtų pritaikytų statinių? Ne!

Nes pritaikyti privalo statinių savininkai, o ne Lietuvos savivaldybių asociacija!

Išeitis

Sužinoti realią padėtį

Kad sužinoti realią padėtį derėtų kreiptis į Lietuvos žmonių su negalia sąjungą ir prašyti praėjusių rinkimų apylinkių pritaikymo žmonėms su negalia tyrimo duomenų bei juos patikslinti – papildyti. Remiantis galutiniais duomenimis, pasitelkus šios organizacijos kompetencijas, STR (statybos techninį reglamentą – beje čia bus didelių akibrokštų*) paskelbti tinkamų organizuoti balsavimą statinių sąrašą kuriuo vadovautųsi VRK organizuodama rinkimus.

Paskirti atsakingus asmenis

Kiekvienoje savivaldybėje suformuoti komisiją (3 asm.) iš žmonių su negalia tarpo (formuojant pagal negalios pobūdį – judėjimo, regos, klausos) kuri būtų atsakinga už proceso priežiūrą – ji tikrintų ir tvirtintų apylinkių pritaikymą, konsultuotų rinkėjus su negalia, būtų atsakinga už pagalbos organizavimą rinkėjams su negalia.

Skirti biudžetą

Reikia suprasti, kad nei VRK nei Savivaldybių asociacija negali valdyti biudžeto kuriuo būtų pritaikomos patalpos kuriose būtų organizuojamas balsavimas. Taip pat valstybė negali skirti rinkimų pagrindu lėšų tokių patalpų pritaikymui, nes tai prieštarauja įstatymams.

Už patalpų kuriose įkuriamos apylinkės pritaikymą yra atsakingi jų savininkai – nepriklausomai tai valstybė ar privatus asmuo. Tik skiriant jiems lėšas konkrečiam tikslui įgyvendinti (pritaikymui) gali būti pasiektas tikslas – rinkimų apylinkės pritaikytos žmonėms su visų negalių tipais – judėjimo, regos ir klausos.

Apibendrinimas

Likus keliems mėnesiams iki rinkimų aukščiau minimų darbų padaryti neįmanoma dėl objektyvių priežasčių, nes:

 • lėšos pritaikymui turi būti numatytos valstybės ir/ar savivaldybių biudžetuose. Deja to nėra;
 • turi būti organizuojami viešieji pirkimai ten kur savininkai valstybė, deja tam per maža laiko;
 • turi būti pasirinkti nugalėtojai kuriems iki rinkimų būtų privalu pritaikyti patalpas. Tai nereali užduotis statybinėms firmoms dėl laiko ir kompetencijų stokos, nes pirmiausia turėtų būti projektuojama, tuomet suderinama su komisijomis prie apygardų ir LŽNAPA ir tik tuomet statoma.

Dėl aukščiau išvardintų priežasčių skelbti tikslą – pritaikyti visas rinkimų apylinkes artėjantiems Seimo rinkimams – demagogija. To neįmanoma padaryti. Reikia suprasti, kad skiriant lėšas diskusijoms, rašiniams, seminarams apie tai, tolstama nuo pačio tikslo – balsavimo vietų pritaikymo visiems rinkėjams nepriklausomai nuo to jie įgalūs ar ne. Pritaikymo visiems.

Todėl valstybės prioritetas įtvirtintas įstatymais (JT Neįgaliųjų teisių konvencija, Lygių galimybių įstatymas, Statybos įstatymas) yra vienintelė išeitis pasiekti tikslą. Valstybė turi aiškiai nustatyti pareigą savivaldybėms pagal rinkėjų skaičius per nurodytą (realų) laikotarpį pritaikyti jos valdomus statinius (mokyklos, darželiai, kultūros centrai) žmonėms su negalia. Tokiu būdu valstybė realiai investuodama į savo turtą sudarytų galimybę visiems žmonėms atlikti pilietinę pareigą – balsuoti.

Kol apie tai bus rašinėjami tokie straipsniai kurį miniu, kol politikai integruos žmones su negalia atgal į visuomenę, kol valstybės institucijos eikvos viešuosius finansus kalboms, o ne darbams tol liksime demagogų, nemokšų, norinčių pasipelnyti valstybės sąskaita asmenų valdžioje.

Metas veikti – suprasti kas ir ką privalo atlikti, kad mes visi kartu, neskaidomi ir neskaldomi galėtume atlikti tai kas kuria realią gerovės valstybę ir visuomenę:

 • imtis iniciatyvos ir pareigos veikti savo aplinkoje;
 • išdrįsti reikalauti atsakomybės ir atskaitomybės;
 • balsuoti renkant tuos kurie bendradarbiauja ir dirba realiai, kartu, o ne skelbia manifestus bei rodo kryptį ranka kur mūsų laukia gerovės valstybė.

Nes gerovės visiems valstybė yra mūsų rankose, ne ten kur nori jie – demagogai.


* remiuosi naujuoju STR 2.03.01:2019 “Statinių prieinamumas”, patvirtintu aplinkos ministro Kęstučio Mažeikos š. m. lapkričio 4 d. įsakymu kuriame neliko techninių normatyvų. Vietoje jų pateikiamos nuorodos į mokamus, ne viešus ISO standartus. Taigi norint sužinoti ar statinys ar projektas atitinka naują STR 2.03.01:2019 teks pirkti ISO standartų rinkinius.

Šaltiniai

Lrt.lt publikacija
STR 2.03.01:2019 “Statinių prieinamumas”

Pasidalink

Būkite pirmas!

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas.

  Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.