Press "Enter" to skip to content

Seimo rinkimai 2020-ieji, I-as turas. Ko tikėtis neįgaliems?

Atnaujintas: 2020-12-03

Pirma diena po rinkimų kupina rezultatų ir prognozių. Jos aktualios ir neįgaliai Lietuvos visuomenės daliai. Aktualios tiesiogiai. Skirtis negalios pagrindu gali pasirodyti neaktualia daugumai rinkėjų, tačiau tiems kurie save tapatina su negalia, o ne galimybėmis tai pirminė tapatybė. Juk visi žinome posakį “Pasakyk kas tavo draugai, pasakysiu kas tu”.

Šis išsireiškimas yra simbolinis, nereikia jo suprasti tiesiogiai, tačiau dauguma neįgaliųjų Lietuvoje turi vienokią ar kitokią patirtį su dabartiniu (kol kas) seimo nariu Justu Džiugeliu.  Jo žygis į LR seimą prieš 4-is metus buvo naujiena, į tokį rezultatą buvo žvelgta su didelėmis viltimis. Kiek jos pateisintos telieka spręsti kiekvienam jų turėjusiam. Objektyviai vertinant, “plikas” faktas yra pozityvus rezultatas, nes taip negalia tampa tiesiog labiau matoma.

Justas Džiugelis – praeitis?

Žinoma su tokia pozicija randasi ir adekvati atsakomybė. Kiek Justui Džiugeliui pavyko nuveikti neįgaliųjų (ne tik neįgaliųjų NVO) labui, atskira tema. Nesėkminga karjera seimo Neįgaliųjų teisių komisijoje, reputaciją menkinantis išsiskyrimas su LŽVS suteikusia jam šansą imtis gerinti neįgaliųjų gyvenimą ir perėjimas į konservatorių gretas kur dominuoja valdžios (ir karjeros-įtakos) vertikalė, buvo ryškiausi jo politinės biografijos faktai. Nors pats seimo narys mano priešingai, teigia, jog jam pavyko išspręsti nemažai problemų, su tuo sutikti negaliu.

Manau, kad didžiausią atskirtį viešajame žmonių su negalia gyvenime sukuria aplinkos ir turinio nepritaikymas į ką seimo narys J. Džiugelis kreipė nepakankamai dėmesio. Jo bandymas politikuoti, nesigilinant į mano minimas sritis lėmė nepakankamą pokytį šiame sektoriuje. Dabartinė, kol kas seimo nario, retorika kaltinti jį į politiką atvedusią partiją akivaizdžiai ne jo naudai. 55-oje Nemenčinės apygardoje Vilniuje jam teks susirungti 2-ame ture su dabartine vidaus reikalų ministre Rita Tamašūniene kurią palaikė ženkliai didesnė vietinės bendruomenės dalis. Dėl šios aplinkybės Justo Džiugelio perspektyvos šioje apygardoje labai abejotinos. Už tokį “mūšį” jam reiktų vėlgi dėkoti konservatorių strategams.

Monika Ošmianskienė – ateitis?

Tuo atveju jei J. Džiugelio politinė karjera nutruks, neįgaliems liūdėti nėra pagrindo, į seimą pagal partijų sąrašus pateko naujas žmogus – Vilniaus miesto tarybos narė Monika Ošmianskienė. Tai IT sektoriaus darbuotoja, programuotoja prisistatanti politikė. Ši charakteristika nurodo į šios politikės struktūruotą mąstymą – tai gebėjimas aplinkybes vertinti remiantis tam tikromis taisyklėmis arba algoritmais kurie nuosekliai veda prie pageidaujamo rezultato.

Tai gali būti vertinama pozityviai – jau 2-ą kartą seime bus neįgalus politikas kuris turėtų atstovauti neįgaliųjų  interesus. Monika Ošmianskienė jau metai dirba Vilniaus savivaldybės taryboje ir jau turi patirties bei reikiamų įgūdžių, todėl jai turėtų būti lengviau nei dabartiniam seimo nariui Justui Džiugeliui. Prie to žinoma prisidėtų ir pačio Džiugelio būtis politikoje – Monika Ošmianskienė eitų jo “pramintais takais” todėl jai būtų lengviau.

Ko tikėtis?

Tačiau egzistuoja ir grėsmės. Nepakankama naujos seimo narės patirtis sisteminėje NVO veikloje, priklausomybė partijai kurią labai griežtai atstovauja 2 “prekės ženklai” – Armonaitė ir Raskevičius su jiems priskirtais vizualais (beje labai kontraversiškais), ją “nuginkluoja”. Jos, kaip negalios “prekės ženklo” dalyvavimas rinkiminėje Laisvės partijos kovoje nebuvo lygiavertis – ši partija akivaizdžiai save tapatina labiau su LGBT bendruomenės interesais, nei neįgaliųjų, todėl ir Monikos Ošmianskienės dalyvavimas viešoje priešrinkiminėje komunikacijoje buvo labai fragmentiškas ir nelygiavertis jau minėtiems Armonaitės ir Raskevičiaus.

Šis nelygiavertis dialogas Laisvės partijoje tarp “3-jų banginių” kuriuos parodė rinkimų kovoje šis judėjimas, nurodo, kad ateityje Monika Ošmianskienė gali tikėtis tik simbolinio vaidmens kuris labai panašus į Justo Džiugelio politinius vingius. Norisi jai linkėti kur kas prasmingesnio politinio rezultato nei pavyko Justui Džiugeliui, tačiau tenka būgštauti dėl jos atstovaujamos socialinės kategorijos aktualumo “jauniems, greitiems ir ryžtingiems” kurie orientuoti į žolę, paplūdimį ir karnavalą seime.

Pasidalink

Būkite pirmas!

    Parašykite komentarą

    El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

    Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.