Press "Enter" to skip to content

Nepadovanota dovana neįgaliems tarptautinės neįgaliųjų dienos proga

Atnaujintas: 2021-02-01

Įprasta dovanoti dovanas įvairių švenčių proga. Šiandien reikšminga diena Lietuvos žmonėms su negalia – tarptautinė neįgaliųjų diena. Deja minėti viešai galimybės nebus, mat pandemija mus visus išskirstė ir nežinia kada vėl bus leista susirinkti. Tačiau mes jau išmokome švęsti virtualiai, o dovanas galima įteikti netiesiogiai.

Kas ir ką galėjo padovanoti neįgaliems šiemet ir to nepadarė?

Šiame komentare rašau apie ypatingai svarbią aktualiją Lietuvos neįgaliems – aplinkos pritaikymą. Jau daug metų įvairios organizacijos veikia šioje srityje – Neįgaliųjų reikalų departamentas, Aplinkos ministerija, įvairios nevyriausybinės organizacijos. Be šių organizacijų žinoma prisideda architektai ir procesą kontroliuojančios organizacijos bei tarnybos.

Lietuvoje, aplinkos pritaikymo neįgaliems priežiūrą pavesta vykdyti Neįgaliųjų reikalų departamentui prie Socialinės aplinkos ir darbo ministerijos. Ši organizacija jau daug metų vykdo įvairius projektus gerinančius neįgaliųjų padėtį ir vienas svarbiausių – aplinkos ir paslaugų pritaikymo žmonėms su negalia. NRD (Neįgaliųjų reikalų departamentas) suformavęs visuomeninę aplinkos pritaikymo komisiją į šį procesą įtraukė įvairių negalios grupių atstovus – neįgaliųjų interesus atstovaujančias nevyriausybines organizacijas.

Šios komisijos pagrindinis tikslas – dalyvauti ir padėti NRD organizuojant aplinkos pritaikymo neįgaliems priežiūros procesą teikiant pastabas ir pasiūlymus. Kaip pavyzdį nurodysiu naująjį, nuo šių metų sausio 1 d. įsigaliojusį STR (statybos techninis reglamentas) kurį beveik 2 metus rengė darbo grupė kurioje dalyvavo visuomeninės aplinkos pritaikymo neįgaliems komisijos nariai, NRD ir Aplinkos ministerijos atstovai. Šis techninių normatyvų rinkinys skirtas statytojams, architektas ir reguliuoja kaip turi būti įrengiama ir organizuojama erdvė žmonėms su negalia. Šis teisinis dokumentas yra didelis žingsnis į priekį, tačiau neišvengta kuriozo – jis tapo MOKAMAS VISIEMS.

Jei norėsite susipažinti su šio įstatymo priedais (normatyvais) turėsite sumokėti virš 52 eurų. Taip nusprendė ši visuomeninė aplinkos pritaikymo neįgaliems komisija. Ir po kurio laiko jau pastebi, kad neįgaliųjų interesus atstovaujančioms organizacijoms buvo apribota galimybė susipažinti su naujais normatyvais ir taip dalyvauti jiems patiems aktualioje veikloje. Mat neįgaliųjų NVO dažniausiai neturi pakankamai lėšų. Iki šių metų sausio 1 d., senoji STR versija buvo nemokama visiems. Sutiksiu, kad statytojui ar architektui tai nereikšminga suma, tačiau neįgaliųjų organizacijoms ar neįgaliam asmeniui tai reikšmingos išlaidos. Toks neįgaliųjų organizacijų atstovų sprendimas sukūrė jų pačių ir jų atstovaujamų žmonių atskirtį. Sutikite, keistas sprendimas – apmokestinti Lietuvos Respublikos teisės aktą. Kam tai naudinga?

Tačiau sugrįšiu prie dovanos kurios nesulaukė neįgalieji – aplinkos pritaikymo neįgaliems priežiūros proceso perdavimo valstybės institucijai.

Dovana – problema

Kaip jau minėjau, Lietuvoje, aplinkos pritaikymo neįgaliems priežiūros funkciją pavesta vykdyti Neįgaliųjų reikalų departamentui. Tačiau ši institucija, dėl kompetencijų stokos, viešo konkurso būdu perka šią paslaugą. Jau eilę metų šį konkursą laimi VšĮ Aplinka visiems (Lietuvos žmonių su negalia aplinkos pritaikymo asociacija). Deja, šios NVO veiklą persekioja skandalai. Jau ne kartą šios organizacijos atstovai vykdydami veiklą, vertindami statybų projektus VTPSI platformoje “Info statyba” tvirtina tokius sprendinius kurie diskriminuoja žmones su negalia (Vilniaus oro uosto lėktuvų stebėjimo aikštelė, Kauno Laisvės alėja, Kauno Žalgirio arena, Kauno Vienybės aikštė ir t.t.). LŽNAPA specialistų sprendimai blogina neįgaliųjų situaciją nors turėtų gerinti. Apie tai kalbama nuolat – NRD apie tai žino, tačiau problema vis dar egzistuoja ir panašu, jog egzistuos ir 2021 metas, nes vėl paskelbtas statinių pritaikymo neįgaliesiems priežiūros 2021 metais projektų atrankos konkursas ir priimamos projektų paraiškos. Apie tai skelbiama Neįgaliųjų reikalų departamento interneto svetainėje – norintys dalyvauti paraiškas gali teikti iki š. m. gruodžio 18 d.

Dovana – išeitis

Jau ne vieni metai apie tai intensyviai diskutuojama – neįgaliųjų NVO, NRD, AM, VTPSI atstovai ieško būdo kaip šį procesą vykdytų ne nevyriausybinė organizacija kuri parenkama NRD skelbiamo konkurso keliu, o valstybės išlaikoma institucija kuri prisiimtų atsakomybę už veiklos kokybę, rezultatus ir svarbiausia būtų pajėgi formuoti šio itin svarbaus neįgaliems proceso tvarką. Svarbiausia šiame procese lobistinė veikla – Lietuvos įstatymų analizė, pataisų rengimas ir teikimas, naujų įstatymo projektų inicijavimas ir dalyvavimas jų rengime. Gali pasirodyti, jog tai politikų veiklos laukas, tačiau taip nėra, bent ne Lietuvoje. Lietuvoje įstatymų leidimu užsiima seimas – jame veikia ne viena komisija kurios turėtų užsiimti tokių įstatymų kūrimu.

Paminėsiu kelias – Žmonių su negalia teisių komisija, socialinių reikalų ir darbo komitetas seime, Žmonių su negalia teisių stebėsenos komisija prie Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos. Visų šių institutų ir institucijų veiklos objektas – neįgalių žmonių teisės bei gyvenimo kokybė. Deja iki šiol veikia įstatymai leidžiantys statytojui nepritaikytą neįgaliems statinį įteisinti, nenumatyta teisinė atsakomybė už tokią veiklą nei statytojui nei architektui parengusiam tokį statybos projektą, nėra tvarkos kuri reglamentuotų pastatytų statinių priežiūrą. Šiomis įstatymų spragomis naudojasi savanaudiški, nesąžiningi statytojai – aplinkos pritaikymo neįgaliems sąskaita taupoma, mažinamos sąmatos, apgaudinėjami LŽNAPA atstovai. Rezultatas – visuotinai skelbiama, jog valstybė integruoja neįgalius į įgaliųjų visuomenę, o praktiškai tiesiog įsisavinamos didelės lėšos ir imituojama veikla.

Noriu pažymėti, jog pagrindinė problema ne LŽNAPA ar NRD. Šios organizacijos dėl nepakankamų kompetencijų tiesiog nepajėgios kokybiškai vykdyti aplinkos (nors turėtų galvoti ir apie paslaugų!) pritaikymo neįgaliems priežiūros. Tai specialiųjų techninių kompetencijų reikalaujantis procesas. Sklandžiai veiklai reikia gerų specialistų – architektų ir inžinierių. NRD – administravimo funkciją vykdanti institucija, o LŽNAPA menkai kontroliuojama, nepakankamų kompetencijų, vienintelė specialistų, “nevyriausybininkų” grupė kuriuos lengvai “įveikia kieti” statytojų architektai ir vadybininkai. Žinoma prie to prisideda ir pagunda.

Dar 2019 m. pavasarį, NRD, visuomeninės aplinkos pritaikymo komisijos posėdyje pristačiau savo studijų duomenis bei projektą kodėl aplinkos pritaikymas neįgaliems turėtų būti perduotas valstybės institucijai. Su pasiūlymais sutiko dauguma komisijos narių, visi sutiko, kad LŽNAPA netinkamai vykdo veiklą. Todėl buvo pasiūlyta jau nuo 2020 m. šią veiklą perimti vykdyti pačiai NRD arba VTPSI. Po metų, 2020 m. netgi skirti reikiami resursai – valdantieji skyrė lėšas 10- čiai etatų finansuoti, tačiau… NRD vėl paskelbė paslaugos pirkimo konkursą kuriame vėl nugalės LŽNAPA. Kodėl LŽNAPA? Nes Lietuvoje daugiau nėra tokios NVO kuri būtų pajėgi vykdyti tokios apimties ir sudėtingumo projektą šalies mastu (turėtų savo atstovus visuose Lietuvos regionuose). Norėčiau klysti ir gruodžio pabaigoje sužinoti, jog bent jau LŽNAPA nelaimėjo…

Šaltiniai

NRD
NRD skelbiamas konkursas
Visuomeninė aplinkos pritaikymo komisija
VšĮ Aplika visiems
Info statyba
Seimo neįgaliųjų teisių komisija
Seimo socialinių reikalų ir darbo komitetas
LŽNTSK
STR 2.03.01:2019 Statinių prieinamumas
Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija prie Aplinkos ministerijos
Aplinkos ministerija

Pasidalink

Būkite pirmas!

    Parašykite komentarą

    El. pašto adresas nebus skelbiamas.

    Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.