Press "Enter" to skip to content

Neįgaliųjų diskriminacija Anykščių Medžių lajų tako komplekse. Parko direkcijos komentaras

Tęsiame pasakojimą apie galimybę Medžių lajų tako komplekse apsilankyti lankytojams su negalia. Kaip buvome rašę pirmame straipsnyje, apie galimybę apsilankyti parke lankytojams su negalia pasiteiravome parko administracijos el. laišku. Į 2 pateiktus paklausimus šiandien pat, operatyviai atsakė Medžių lajų tako komplekso padalinio vadovė Indrė Merkevičienė. Žemiau pateikiame jos atsakymus bei mūsų komentarus dėl vadovės pateikto pozicijos.

Pirmas parko direkcijos atsakymas
Antras parko direkcijos atsakymas

Pirmame atsakyme vadovė I. Merkevičienė nurodo, jog “norint pasivaikščioti Medžių lajų taku galimybių pasas nėra reikalingas”. Šis atsakymas prieštarauja skaitytojos Gretos nuotraukai kurią ji padarė lankydamasi parke praėjusį šeštadienį, spalio 16 d., 14:55 val. (turime tai įrodančią techninę informaciją). Praėjusį šeštadienį darytoje nuotraukoje aiškiai matomas reikalavimas lankytojams su negalia pateikti galimybių pasą jei norima pasinaudoti jiems skirtu keltuvu (straipsnio iliustracija).

Šio įvykio liudininkei, Gretai B. uždavėme kelis klausimus

Kur padėtas Jūsų nuotraukoje užfiksuotas pranešimas – prie neįgaliųjų keltuvo ar kitoje vietoje (prie įėjimo ir/ar pan.)?

Greta: mano užfiksuotas pranešimas padėtas buvo prie kasos, prie pagrindinio įėjimo. Toks pat pranešimas kabėjo ir prie pačio keltuvo apačioje.

Ar Jūsų manymu galima atvykti į Medžių lajų tako pradžią ECO taku kuris veda prie įėjimo į Medžių lajų taką?

Greta: visų pirma man šis pranešimas krito į akis būtent dėl to, kad aš pati turiu nemažai negalią turinčių pacientų. Norint patekti į Lajų taką per pagrindinį įėjimą yra nemažai laiptų. Šiais laiptais neužvažiuos nebūtinai neįgalūs asmenys su vežimėliu, bet tai sunkumų galėtų sukelti ir žmonėms neseniai turėjusiems įvairias operacijas. Tuo tarpu net jei žmogui ir pavyktų užlipti, nusileidimas iš lajų takų jau būtų labai komplikuotas, nes ten jau daug siaurų laiptų, su vėžimėliu nepavyktų niekaip.

Ar Jūsų apsilankymo metu visų lankytojų (Jūsų taip pat) reikalavo pateikti galimybių pasą?

Greta: apsilankymo metu nei manęs, nei kitų lankytojų, kuriuos mačiau, galimybių paso pateikti nereikalavo.

Parko pritaikymas žmonėms su negalia

Ponia I. Merkevičienė pirmame atsakyme nurodo, kad lankytojams su negalia skirto keltuvo techniniai parametrai neleidžia lankytojui su negalia pasinaudoti keltuvu savarankiškai. Nors vadovės pateikti matmenys atitinka STR 2.03.01:2019 „Statinių prieinamumas“ reikalavimus keltuvo aikštelės dydžiui, tačiau prieštarauja jos nurodytai sąlygai, jog lankytojas su negalia negali savarankiškai naudotis keltuvu.

STR 2.03.01:2019 „Statinių prieinamumas“ 16.1 punktas “Bendrasis naudojimas” nurodo – “Vertikalias ir nuolaidžias keliamąsias platformas turi būti galima naudoti saugiai ir savarankiškai, taip pat – kartu su lydinčiuoju asmeniu. Visi valdymo įtaisai taip pat turi būti prieinami ir galimi naudoti motorizuotų neįgaliųjų vežimėlių ir pagalbinių vaikščiojimo priemonių naudotojams.”. Šis punktas aiškiai nurodo į prievolę užtikrinti galimybę lankytojams su negalia galimybę naudotis keltuvu savarankiškai.

Padalinio vadovės nurodyta sąlyga, jog norint pasinaudoti keltuvu būtina darbuotojo pagalba neatitinka STR 2.03.01:2019 „Statinių prieinamumas“ reikalavimų, nes toks pritaikymo lankytojams sprendimas neužtikrina svarbiausio – galimybės savarankiškai naudotis viešosiomis paslaugomis ir aplinka.

Lietuvos žmonių su negalia aplinkos pritaikymo asociacija – dar viena klaida

Atsižvelgiant į pirmame laiške pateiktus atsakymus kreipėmės papildomai prašydami patikslinti ar Medžių lajų tako komplekso pritaikymo lankytojams su negalia projektas buvo suderintas su LŽNAPA (Lietuvos žmonių su negalia aplinkos pritaikymo asociacija), kuri Neįgaliųjų reikalų departamento prie SADM pavedimu atsakinga už aplinkos pritaikymą žmonėms su negalia, atstovu. Į tai p. Merkevičienė atsakė teigiamai, nurodė “Taip, pritaikymo sprendimas atitinka STR 2.03.01:2019 „Statinių prieinamumas“ ir buvo suderintas su LŽNAPA atstovu.”

Tokiu atveju matome dar vieną LŽNAPA atstovų darbo broką. LŽNAPA nekokybišku darbu ir atmestinu požiūriu pasižymėjusi visoje Lietuvoje, jos atstovų darbas kritikuojamas nuolatos, nes jų sprendimai tarnauja statytojams, o ne žmonėms su negalia, nors būtent jų interesus LŽNAPA turėtų atstovauti, kurios veiklai kasmet skiriama beveik 200 t. eurų iš valstybės biudžeto aplinkos pritaikymo žmonėms su negalia priežiūrai vykdyti.

Diskomunikacija

Taip pat svarbu paminėti jog mūsų užfiksuota informacija, paskelbta parko interneto svetainėje apie išjungtus neįgaliųjų keltuvus dėl covid-19 buvo panaikinta po kreipimosi į parko administraciją. Vadovė I. Merkevičienė nurodė – “neatsakome už pateiktą informaciją ne mūsų darbovietės administruojamose internetinėse svetainėse”. Toks atsakymas privertė pasidomėti ar tikrai interneto svetainės adresas www.anyksciuparkas.lt, kuriuo skelbiama su parko veikla susijusi informacija nepriklauso Anykščių regioniniam parkui. Deja, ir čia vadovė melavo – whois.lt duomenų bazė aiškiai nurodo, jog adreso anyksciuparkas.lt valdytojas yra Anykščių regioninio parko direkcija.

Informacijos šalinimas po paviešinimo, vadovės pateikiamas kitas interneto svetainės adresas https://anyksciurp.lrv.lt nurodo į nepakankamas direkcijos komunikacijos kompetencijas. Jei interneto svetainė perkeliama iš vieno adreso į kitą arba ji atnaujinama, tuomet šie darbai neturi klaidinti lankytojų. Deja, praktikoje padaryta priešingai – vienu metu, skirtinga informacija skelbiama skirtingais adresais. Paprasčiausias, teisingas sprendimas – seną, neatnaujinamos svetainės adresą www.anyksciuparkas.lt nukreipti į naują – https://anyksciurp.lrv.lt.

Ne pats geriausias būdas spręsti problemas informaciją trinant, neigiant jos buvimą, klaidinant dėl nevaldomų interneto domenų, pateikiant klaidinančius atsakymus. Tokia komunikacija nurodo į organizacijos silpnybes – nepakankamas komunikacines kompetencijas. Kur kas racionaliau pripažinti klaidas, konsultuotis dėl jų ištaisymo ir veikti racionaliai. Toks požiūris padės sustiprėti organizacijai ir atitinkamai teikti kokybiškesnes paslaugas lankytojams.

Pasidalink

Būkite pirmas!

    Parašykite komentarą

    El. pašto adresas nebus skelbiamas.

    Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.