Press "Enter" to skip to content

Apie negalios klišė ir Mykolo Majausko bei Skirmanto Malinausko stereotipinį, diskriminuojantį mąstymą

Atnaujintas: 2020-08-19

Artėjantys rinkimai visuomet aktyvuoja viešą erdvę – kandidatai, oponentai, simpatikai ir antipatikai įsijungia į viešą diskusiją kurioje randasi naujienos vertos paminėti, komentuoti arba kritikuoti. Šis mano komentaras negalios tema. Ji aktualėja, tampa madinga ir vis dažniau artikuliuojama viešoje erdvėje. Tai ypač matyti būsimų seimo rinkimų kontekste, nes daugėja kandidatų su negalia arba kandidatų išnaudojančių negalią ir neįgalius. Paskutiniai keli seimo nario p. Mykolo Majausko bei komunikacijos eksperto Skirmanto Malinausko pareiškimai paskatino imtis šio komentaro.

Klišė

Klišė – stilistinė figūra, stereotpinė, kičinė išraiška. Taip ją apibūdina Wikipedia, tačiau man svarbiau kaip stereotipinė išraiška pasireiškė seimo nario M. Majausko bei komunikacijos eksperto S. Malinausko pareiškimuose bei veikloje? Ką padarė, pareiškė šie asmenys kas mano nuomone yra diskriminacija?

Mykolo Majausko socialinis eksperimentas – lauk iš neįgaliųjų vietų!

Seimo narys M. Majauskas socialiniame tinkle Facebook paskelbė vaizdo įrašą kuriame jis atlieka socialinį eksperimentą – prie parduotuvės neįgaliems vairuotojams skirtos automobilio statymo vietos jis vaiko vairuotojus neturinčius teisės ten statyti automobilio. Įgaliam vairuotojui pastačius automobilį neįgaliems skirtoje vietoje, seimo narys pristumia prie automobilio ar jo vairuotojo neįgaliojo vežimėlį ir siūlo pagalbą – pavežti vežimėliu, pavadina vairuotoją neįgaliu, nes šis pastatė automobilį neleistinoje vietoje. Politikas teiraujasi savo sekėjų – “Ar Jūsų neerzina nesąžiningai parkuojantys automobilius neįgaliųjų vietose”?

Iš pirmo žvilgsnio tai gali pasirodyti socialinės atsakomybės pavyzdžiu, tačiau manau, kad taip nėra. Tai nekokybiškai parengtas priešrinkiminis, savireklaminis veiksmas kuriuo p. Majauskas siekia suformuoti savo, kaip empatiško, į negalią reflektuojančio politiko įvaizdį. Kodėl?

KET laikymosi kontrolę turi vykdyti Kelių policija kuriai savo tiesioginiu darbu seime vykdant įstatymų leidybą turi padėti seimo narys p. Majauskas. Deja per praėjusią kadenciją nepastebėjau šio politiko interesų ir dėmesio lauke negalios tematikos. Tik artėjant rinkimams jis užsivilko neįgaliųjų interesų gynėjo – riterio kostiumą. Netikiu kaip sakė Stanislavskis. Falšas tamsta Mykolai. Paaiškinsiu kodėl Jūsų savireklaminė akcija yra klišė ir diskriminuoja.

Neįgaliojo vežimėlis yra negalios, išskiriantis, trūkumus pažymintis simbolis. Jis mūsų visuomenėje priimamas dar labai kontraversiškai, daug žmonių į vežimėliu judantį žmogų žvelgia stereotipiškai – su gailesčių bei užuojauta, bet ne lygiaverčiai. Todėl neįgaliojo vežimėlio panaudojimas vaizdo siužete – efekto siekimas, o ne reali pagalba žmonėms su negalia. Panaudodamas jį Jūs mąstote pats bei skatinate kitus mąstyti stereotipiškai (klišė), manyti, jog žmonės su negalia verti pirmiausia gailesčio ir užuojautos.

Juk jei siužete būtumėte priėjęs prie pažeidėjo be vežimėlio ir paaiškinęs kodėl jis negali čia statyti automobilio, labai tikėtina Jūsų nebūtų klausę (dažnu atveju dar ir pasiunčia “ant 3 raidžių”), gal net Jūsų nebūtų pažinę ir tikrai tai nebūtų taip pastebima ir efektinga kaip su vežimėliu. Panaudodamas vežimėlį kaip rekvizitą (tai teatro sąvoka kurio elementų Jūsų šou tikrai daug) Jūs gąsdinate įgalius vairuotojus bei keleivius, žmones kurie pažeidė KET. Jiems vežimėlis vėl akcentuojamas kaip blogis, grėsmė. Taip Jūs dar labiau atskiriate neįgalią ir įgalią visuomenės grupes. Taip Jūs diskriminuojate neįgalią visuomenės dalį. Todėl Jūsų eksperimentas – nevykęs priešrinkiminis triukas.

Skirmanto Malinausko verdiktas – naujas BMW markės automobilis neįgaliojo vietoje yra simboliška!

p. S. Malinauskas Facebook tinkle pasidalino nuotrauka kurioje užfiksuotas neįgaliems skirtoje vietoje paliktas BMW markės automobilis. Iš nuotraukos matyti naujas arba apynaujis. Prie jos p. Malinauskas pateikia pastabą – “Ką galiu pasakyti, šioje nuotraukoje simboliška viskas”. Nesu p. Skirmanto naujienų sekėjas, šis pranešimas mane pasiekė netiesiogiai, pasidalino bendras FB bičiulis. Kas čia negerai, kodėl į BMW markės automobilį pastatytą neįgaliems skirtoje vietoje reikia žiūrėti simboliškai?

Manau, kad šioje nuotraukoje nėra nieko simboliško. Priešingai – komentarai apie proto negalią, palyginimai, manau net įžeidimai yra tiesioginė žmonių su negalia diskriminacija. Komentaruose apstu nenorminių išsireiškimų, įžeidimų. Jie yra p. Malinausko įrašo pasekmė. Taip pat manau, jog p. Malinauskas tokiu įrašu diskriminuoja neįgalius vairuotojus, nes formuoja nuostatą, jog naujo ar apynaujo BMW markės automobilio negali įsigyti ir vairuoti žmogus su negalia. ponas Skirmantai, Jūs nustebtumėte kokius automobilius vairuoja neįgalūs žmonės, jie nesiskelbia, nesiafišuoja kaip mūsų “žvaigždės” ir kripto milijonieriai su “kreditiniais” ;).

BMW prekės ženklas nesimbolizuoja atskirties ir diskriminacijos, ją iliustruoja Jūsų, p. Skirmantai stereotipinis (klišė) mąstymas, jog žmogus su negalia negali tokio įsigyti. Šioje nuotraukoje neužfiksuotas joks KET pažeidimas, nes ženklu “Neįgalusis” žymėti automobilį neįgaliam vairuotojui neprivalu. Teisę statyti automobilį neįgaliems skirtoje vietoje suteikia NDNT išduodama “Automobilio statymo kortelė” kuria privalu pažymėti statomą automobilį paliekant ją ant priekinės panelės gerai matomoje vietoje. Nuotraukoje užfiksuota galinė automobilio dalis kuri neprivalo būti pažymėta nei “Automobilio statymo kortele” nei ženklu “Neįgalusis”.

Būtent šis ženklas, klijuojamas ant priekinio ir galinio automobilio stiklų ir yra diskriminacija. Būtent taip išskiriamas asmuo su negalia pažymint jo negalią, apribojimus, trūkumus, o ne galimybes. Taip visuomenės skaidoma į neįgalią ir įgalią. Būtent tokia Jūsų komunikacija yra diskriminuojanti ir segreguojanti.

Keiskite požiūrį į negalią ir žmones su negalia

Ponas Mykolai, jei negąsdinate šautuvu pėsčiojo einančio ne per perėją, nereikia gąsdinti vairuotojų neįgaliojo vežimėliu. Tai stigmatizuoja, tai tik transporto priemonė, kaip automobilis. Tokiu savo elgesiu šią transporto priemonę paverčiate užkratu kurio baidosi nesusidūrę žmonės.

Ponas Skirmantai, BMW nėra negalios simbolis, tokiu jį bandote padaryti Jūs gretindamas šį prekės ženklą su prastos reputacijos asmenimis ir neįgaliems skirtomis automobilio statymo vietomis. Atidžiai paskaitykite savo įrašo komentarus – juose apstu įžeidimų, paniekos, nesupratimo, neišprusimo. Visa tai tik todėl, kad mastote stereotipiškai (klišė).

Abiems – praplėskite akiratį, negalia prasideda smegenyse, ne netektose galūnėse ar galimybėse. Be pykčio, kaip siūlė a.a. filosofas Leonidas Donskis.

Pasidalink

Būkite pirmas!

    Parašykite komentarą

    El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

    Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.