Press "Enter" to skip to content

KET atnaujinimai vairuotojams su negalia. VRM ministrė Agnė Bilotaitė netęsi pažadų neįgaliems vairuotojams

Rugsėjo 15 d. vyriausybė patvirtino KET pakeitimus kurių viena dalis įsigalios nuo 2021 m. sausio 1 d., o kita nuo birželio 1 d. Pakeitimų turinys iš dalies liečia ir vairuotojus su negalia, todėl šiame komentare paminėsime juos bei tai ko nepadarė VRM ir asmeniškai ministrė Agnė Bilotaitė, kad būtų užtikrintos JT Neįgaliųjų teisių konvencijoje įtvirtintos vairuotojų su negalia teisės.

KET pakeitimai liečiantys vairuotojus su negalia

„XXII SKYRIUS. MARŠRUTINIO TRANSPORTO PIRMENYBĖ IR EISMAS MARŠRUTINIAM TRANSPORTUI SKIRTOSE EISMO JUOSTOSE“

181.2 Nuo kitų metų birželio 1 d. atsiras A+ tipo pažymėta eismo juosta, kuria galės važiuoti automobiliai, pažymėti skiriamuoju ženklu „Neįgalusis“ arba neįgalių asmenų automobilių statymo kortele, kuriuose važiuoja neįgalieji į (iš) švietimo įstaigą (-os) ar į (iš) neįgaliųjų dienos užimtumo centrą (-o), jeigu važiavimo maršrutas suderintas su kelio savininku jo nustatyta tvarka;

183. Vairuotojui, vairuojančiam transporto priemonę, kuri pažymėta skiriamuoju ženklu „Neįgalusis“ arba neįgalių asmenų automobilių statymo kortele, leidžiama įvažiuoti į zoną, pažymėtą kelio ženklais „Eismas draudžiamas“ ir „Motorinių transporto priemonių eismas draudžiamas“;

185. Neįgaliųjų vežimėliais neįgaliesiems leidžiama važiuoti dešiniuoju važiuojamosios dalies pakraščiu (nesvarbu, ar yra kelkraštis, šaligatvis, pėsčiųjų takas, pėsčiųjų ir dviračių takas), o esant galimybei rekomenduojama naudotis pėstiesiems skirta infrastruktūra. Neįgaliesiems važiuojant dešiniuoju važiuojamosios dalies pakraščiu tamsiuoju paros metu arba esant blogam matomumui, neįgaliųjų vežimėlis turi būti su atšvaitais: kairėje neįgaliųjų vežimėlio pusėje iš priekio – baltu, o iš galo – raudonu.

Keičiasi šie draudžiantys kelio ženklai ir papildoma lentelė:

Nr. 302. Eismas draudžiamas. Draudžiamas transporto priemonių eismas, išskyrus maršrutinį transportą, skiriamuoju ženklu „Neįgalusis“ arba neįgalių asmenų automobilių statymo kortele pažymėtas transporto priemones“.

Nr. 303. Motorinių transporto priemonių eismas draudžiamas. Draudžiamas motorinių transporto priemonių, traktorių ir savaeigių mašinų eismas, išskyrus mopedus, motociklus be priekabų, maršrutinį, aptarnaujantįjį transportą, skiriamuoju ženklu „Neįgalusis“ arba neįgalių asmenų automobilių statymo kortele pažymėtas transporto priemones“.

Nr. 332. Sustoti draudžiama. Draudžiama transporto priemonėms sustoti arba stovėti toje kelio pusėje, kurioje yra kelio ženklas, išskyrus sustojimą maršrutiniam transportui skirtose stotelėse. Negalioja skiriamuoju ženklu „Neįgalusis“ arba neįgalių asmenų automobilių statymo kortele pažymėtoms transporto priemonėms. Jeigu naudojamas kartu su 1.4 ženklinimo linija, galioja iki šios linijos pabaigos“.

Papildoma lentelė Nr. 847. Išskyrus neįgaliuosius. Nurodo, kad kelio ženklai negalioja skiriamuoju ženklu „Neįgalusis“ arba neįgalių asmenų automobilių statymo kortele pažymėtoms transporto priemonėms“.

Keičiamas 9 punktas apibrėžiantis skiriamąjį ženklą “Neįgalusis”

Transporto priemonės, kurią vairuoja teisę naudoti skiriamąjį ženklą „Neįgalusis“ turintys neįgalieji arba juos vežantys asmenys, priekis ir galas gali būti pažymėti kvadratiniais mėlynais skiriamaisiais ženklais „Neįgalusis“ su baltu apvadu ir baltu kelio ženklo „Neįgalieji“ simboliu. Kvadrato kraštinės ilgis – 100 mm, apvado plotis – 10 mm. Teisę naudoti skiriamąjį ženklą „Neįgalusis“ turintys asmenys turi turėti tai patvirtinantį dokumentą.

KET pakeitimai kurie aktualūs, bet neįtraukti į šį nutarimą

Š. m. balandžio 30 d. rašiau apie pirmą ir kol kas vienintelį man išduotą Policijos leidimą užtamsinti savo automobilio priekinius šoninius stiklus daugiau nei leidžiama KET – “Teisė į asmens su negalia orumo neliečiamumą, 21 LR Konstitucijos straipsnis. Praktinis taikymas”. Po šios publikacijos, balandžio 11 d. kreipiausi į VRM ministrę Agnę Bilotaitę kviesdamas diskusijai kuria būtų parengti KET papildymai, kuriais būtų sukurta tvarka vairuotojams su negalia kaip gali būti išduotas specialus leidimas vairuoti automobilį su priekiniais, šoniniais tamsintais langais daugiau nei leidžiama.

Š. m. balandžio 28 d., po 17 dienų sulaukiau ministrės Bilotaitės referentės Sandros Paleckienės atsakymo kuriame į mano kvietimą susėdus išspręsti problemą buvo atsakytą lakoniškai “Problema mums yra žinoma, dabar kaip tik dirbame ties tuo, susisieksime su jumis, kai tik bus priimti konkretūs sprendimai.”. Deja, daugiau laiškų ar pasiteiravimų šia tema nesulaukiau.

Per šį laiką – beveik 6 mėnesius situacija pasikeitė: su policija bylinėjasi jau antras neįgalus vairuotojas, o trečias jau rengia dokumentus bylinėjimuisi. Tai rodo, kad ministrė Bilotaitė ir jos referentė melavo ir ši problema nebuvo spręsta. Referentė Sandra Paleckienė atsakydama, jog “dirba ties tuo” melavo. Tai teigiu tvirtai, nes rugsėjo 15 d. vyriausybės priimtuose KET papildymuose / pataisymuose nėra nieko apie vairuotojams su negalia suteiktą galimybę gauti leidimą kurį išsikovojau per teismus aš.

Apmaudu, bet VRM atstovų melas dar kartą liudiją apie valdančiųjų požiūrį į žmonių su negalia teises. Žmonės su negalia jiems tik priemonė siekti partinių tikslų – pasinaudodami neįgaliais prieš rinkimus jie siekia būti išrinkti, o patekę į valdžią pamiršta savo pažadus. Dar labiau apmaudu, kad taip elgiasi ir 2-u valdantiesiems priklausantys seimo nariai su negalia – Justas Džiugelis ir Monika Ošmianskienė. Jiems JT Neįgaliųjų teisių konvencijos nuostatų perkėlimas į nacionalinius teisės aktus tuščiažodžiavimas reitingams siekti ar palaikyti. Esu tikras jiems žinoma ši problema ir mano asmeninė istorija bylinėjantis su policija, tačiau tai ne jų ir jų partijų interesų sfera todėl jie abejingi.

Esu tikras istorija nesibaigė. Dar ne kartą šia tema rašysiu ir toliau sieksime pagrindinio tikslo – KET redakcijos kuriose numatyta tvarka ir teisė vairuotojams su negalia eksploatuoti nuosavą transporto priemonę priekiniais, šoniniais tamsintais langais daugiau nei nustatyta.

Šaltiniai

Vyriausybės posėdyje priimti KET pakeitimai
Vyriausybės nutarimas

Pasidalink

Vienas komentaras

  1. Mantas Mantas 2021-09-17

    Teikiau prašymą ir aš, antrą kartą jau, netenkino vėl. Prašymas su visais argumentais kam reikalinga tamsinti, nuorodomis į teismo nutartį ir Jūsų laimėta bylą – nepadėjo, į apeliacinį nesikreipėme.
    Lauksim kas bus toliau, gal Jums ir pavyks pasiekti, kad tai taptu įstatymo norma.

    Sėkmės!!!

    (nuoroda į teismo nutartį: https://ibb.co/k562YdK)

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.