Press "Enter" to skip to content

Kas žmogų padaro neįgaliu? LRT mano jo fiziniai apribojimai ir vėl šovė pro šoną.

Atnaujintas: 2020-10-13

LRT portalo pozicija

Artėjantys rinkimai reiškia audringas diskusijas. Šiandienos tema – Laisvės partijos kandidatės Monikos Ošmianskienės diskriminacija. Jai nepavyko sudalyvauti debatuose kartu su kolegomis bei kitų partijų kandidatais. LRT.lt šia tema nedaugžodžiauja – cituoju “Debatuose dalyvauti norėjusi Laisvės partijos kandidatė to padaryti negalėjo, nes yra neįgali.”. Ar tikrai dėl šios priežasties?

Pagalvokite, įjunkite vaizduotę ir nuspręskite – ar tikrai negalia yra atskirties priežastis? Štai Jums situacija – Rotušės a., ant suolelio sėdi žmogus, greta jo neįgaliojo rateliuose sėdi kitas žmogus. Kuris iš jų neįgalus?

Negalios stereotipai

Esu tikras 100% atsakys, jog tas kuris sėdi rateliuose. Deja tai ir yra esminė klaida – manantys, jog rateliuose sėdintis žmogus yra neįgalus klysta, nes šie žmonės prieš tai susikeitė vietomis. Taip žmogus su judėjimo negalia tapo įgaliu, o vaikštantis tapo neįgaliu judančiu rateliais. Kodėl?

Jus apgavo akys ir iš anksto suformuota nuostata arba negalios stereotipai. Kitas stereotipas yra manyti, jog neįgaliu žmogų judantį rateliais kaip kandidatė Monika, padaro rateliai. Realybė kitokia – neįgaliu žmogus tampa tuomet kai jis negali įveikti kliūties. Štai dar vienas pavyzdys Jums – jei negalite pasiekti lubų ir nemokate skraidyti, ar Jūs neįgalus? Juk negalite pasiekti šviestuvo, kad pakeisti perdegusią lempą jame. Nemanau, nes Jūsų negalią (negalėjimą pasiekti lubų) naikina kopėčios kuriomis palypėjęs išsprendžiate problemą. Tad kas mus padaro neįgaliais ir įgalina?

Atsakymas labai nesudėtingas ir elementarus – kliūtys, ne žmogaus judėjimo, skaitymo, regos ar klausos būdas. Jei Jūs palypėjote kopėčiomis, kandidatė Monika į debatų vietą galėtų įvažiuoti rateliais, tačiau yra vienas BET. Turi būti tokia galimybė, tai yra tas statinys kuriame vyks kandidatės susitikimas su rinkėjais, turi būti pritaikytas žmonėms judantiems rateliais. Esant tokiai galimybei, kandidatė Monika taps įgalia – susitikti, prisistatyti, diskutuoti ir kviesti balsuoti už ją.

LGKT

Čia svarbu paminėti kitą šios istorijos aplinkybę – į paskelbtą LRT publikaciją sureagavo ir Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba. Paskelbtas pranešimas socialiniame tinkle FB. Pranešime piktinamasi tokiu faktu, nurodoma kas padaryta (kreipėsi į VRK) ir vėl primenama JT Neįgaliųjų teisių konvencijos nuostatos. Kol kas viskas gerai, tačiau ar tai viskas? Manau ne, bus paskelbta rekomendacija VRK ir kandidatų debatų organizavimo paslaugos teikėjui: priminti Lietuvos prisiimti įsipareigojimai įtvirtinti JT Neįgaliųjų teisių konvencijoje, paminėti dar keli teisės aktai ir tiek.

Ši tarnyba tik REKOMENDUOS ateityje nenusižengti įstatymams. Nes daugiau ji negali nieko – ji neįgali. Nors šioje situacijoje akivaizdu būtinos griežtesnės priemonės – nuobauda VRK vadovei ir paslaugos teikėjui. Apmaudu, bet LGKT neturi tokių galių, tai Seimo pirmininkui pavaldi institucija, o šis politikas praėjusioje kadencijoje domėjosi ne šia tema. Beje kaip ir Seimo žmonių su negalia teisių komisija kuriai vadovavo seimo narys Justas Džiugelis, bet tai kita aplinkybė ir kita istorija. Seime dažniausiai apie negalią kalbama prieš gruodžio 3 d. ir kai reikia skelbti negaliai kovą arba pergalę prieš diskriminaciją. Ugningai.

Reziume

Kandidatę Moniką Ošmianskienę neįgalia padarė ne jos judėjimo būdas, o kliūtys kurių ji negalėjo įveikti oriai ir savarankiškai – įvažiuoti savo rateliais. Žinoma prisidėjo LRT kabindama etiketes. Todėl LRT ir kiti kanalai, akcentuojantys žmogaus negalią, užstrigę 20 amžiaus sovietiniame periode kur buvo vienintelė galima – medicininė negalios samprata. Jos esmė – akcentuoti, identifikuoti žmogaus fizinius trūkumus, diagnozes, o ne galimybes kurios kyla iš pritaikytos aplinkos.

21 a. civilizuotos, empatiškos bendruomenės persijungė į socialinį negalios modelį kuris akcentuoja žmogaus galimybes padedant sociumui, o ne jo skirtumus padiktuotus negalios. Bet ši skirtis LRT žurnalistams ne esminė – manau tiesiog nežinoma, kad ir kiek “Draugystė vežtų” šį kanalą. LRT, akcentuodamas negalią, o ne žmogaus galimybes siekia daugiau peržiūrų, paspaudimų. Tai žvėriškai necivilizuota ir nehumaniška, bet juk žiniasklaidos tikslas pelnas, ne tiesa ir galimybės.

Pasidalink

Būkite pirmas!

    Parašykite komentarą

    El. pašto adresas nebus skelbiamas.

    Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.