Press "Enter" to skip to content

Kaip patikimiausias Baltijos šalių transliuotojas LRT konstruoja diskriminacijos istorijas

Šį komentarą inspiravo šiandien (2019-11-18) LTV eteryje rodytas LRT TV forumas kuriame politikai ir visuomenės veikėjai kalbėjo vaikų globos namų reorganizacijos tema – SADM ministras Linas Kukuraitis, seimo nariai R. Dagys ir D. Šakalienė, psichiatras L. Slušnys, R. Didžpetrienė ir žmogaus teisių specialistas, profesorius Jonas Ruškus. Diskusijos vaizdo įrašą galite rasti LTV mediatekoje, man gi svarbiausiu pasirodė, tai, jog šioje diskusijoje dominavo formalus, ekonominis socialinis ir reklaminis-agitacinis problemos suvokimas (seimo nariai, L. Slušnys bei R. Didžpetrienė daugumą laiko manipuliavo skaičiais, o R. Dagys vis rėmėsi savo kaip seimo nario nuopelnais), o ne žmogaus teisėmis (JT Vaiko teisių konvencija) paremta diskusija. Į priešrinkiminę agitaciją nurodo ir laidos rengėjo LRT pasirinktas pavadinimas “LRT forumas. Rimantas Dagys apie vaikų apklausas: kambarių pristatėme visur, o psichologų taip ir neliko”. Tai mažų mažiausiai neetiška kitų laidos dalyvių, kur kas kompetentingesnių nei seimo narys. R. Dagys atžvilgiu.

“Marius iš Žiežmarių” ir Laura Blaževičiūtė – sukonstruota diskriminacija

Pažiūrėjus laidą, man visai neplanuotai susikirto dvi su žmonių su negalia teisėmis susiję temos – Žiežmarių Lauko gatvės istorija bei Lauros Blaževičiūtės galimos diskriminacijos temos. Abi istorijos vystėsi Kaišiadorių rajone. Kad jau esu “klipata” pamaniau, jog tai puiki proga pakalbėti plačiau apie įgaliųjų ir ne atskirties priežastis apie kurias rašiau ankstesniame komentare – žiniasklaidos formuojamą nuomonę apie negalią kuri mano nuomone su realybe turi bendra tiek pat kaip Lauros Blaževičiūtės atvejis su diskriminacija. LRT forumo laidoje kalbėjusios seimo narės D. Šakalienės “motiniškai-moteriškai-jautrus” įvaizdis prieštaravo jos raginimui Laurai Blaževičiūtei “parašyti formalų laišką, kurį ji perduotų kaip skundą.

Taip LRT forume sukurtas nešališkos, jautrios vaikų problemoms politikės įvaizdį sugriauna formalios, dėmesio sau, o ne problemai (nes ji inspiruoja tyrimą, ne galimai diskriminuota Laura Blaževičiūtė) siekiančios politikės elgesys.

Rugpjūčio 6 d. Atspindžių redaktorės Virginijos Šimkūnienės straipsnyje “Gyventojai sukilo prieš naujus namus neįgaliesiems arba kodėl norima gyventi steriliai” daug emocijų, tačiau svarbiausia laikau “Mariaus iš Žiežmarių” žiniasklaidos sukurtą ir plačiai eskaluotą temą, nors tai tik tėvo kuris nuogąstauja dėl savo vaikų komentaras žurnalistei. Jis dėsto taip “vaikai matys per tvorą tuos gyventojus, klaus, kas tai per žmonės.” Kita gyventoja sakė, kad jos vaikai važinėja šia gatvele. „Kas bus, jei tie gyventojai ims mano vaiką kalbinti, glostyti?”

Ką reiškia šie klausimai?

Man, jau virš 10 metų judančiam neįgaliojo vežimėliu į kurį dažnai žiūrima iš aukšto (nes aš tikrai žemiau, juk sėdžiu, o ne stoviu ir tai manęs anaiptol nežemina ir mano orumo nemažėja kaip, kad kitiems likimo bičiuliams, nes tokia yra realybė – vaikštančiam žmogui spėti paskui mane, judantį rateliais susilenkus, “keturlinkam” yra kur kas sunkiau ir pavojingiau nei judėti man), kurį skyrybų metu teismas 2014 m. bandė “padaryti” pavojingu savo vaikui dėl judėjimo negalios (dukros mama bandė įrodyti, jog judėdamas rateliais aš esu pavojingas vaikui, o Kauno Apylinkės teismas priėmė šį argumentą kurį aš turėjau paneigti – rinkau daug profesionalų, ekspertų išvadų, kad nesu pavojingas), kuriam žodis “klipata” yra artimesnis nei “neįgalus”, nes “į galią judu per negalią”, šie tėčio Mariaus iš Žiežmarių Laukų g. klausimai reiškia tik vieną – JIE MANĘS NEPAŽĮSTA, TODĖL MANO, KAD NEGALIA UŽKREČIAMA! Deja, žiniasklaida remdamasi tokiais gyventojų komentarais Žiežmarius paskelbė diskriminacijos ir netolerancijos sostine neįsigilinę į priežastis. Iš jų tikėtis kažko daugiau būtų žinoma sunku, nes jų tikslas – reitingai.

Kaip tai veikia?

Šioje istorijoje žiniasklaida operatyviai įvardina priešą (Žiežmarių Marius), kad susiskaldžiusi auditoriją (žiūrovai) jį nuteistų arba išteisintų (komentaruose palaikytų arba pasmerktų). Argumentų tam pateikti nereikia, nes auditorija-teisėjai remiasi savo emocine, subjektyvia, dažnai nepagrįsta jokia kontaktine patirtimi su žmonėmis su negalia nuomone. Tokiai atstumiančiai, baugiai nuomonei yra pagrindo – paskaitykite praėjusią savaitę Lrt.lt portale skelbtą publikaciją NEĮGALIŲ PAAUGLIŲ lytinių poreikių tema (straipsnio antraštėje nerašoma, jog daugumoje tai paauglių su sunkia protine negalia problema. Taip vėl VISI NEĮGALIEJI pavadinime apibendrinami kaip susiduriantys su tokiomis problemomis).

Dar baisiau Žiežmarių Lauko gatvės istorijos kontekste skamba ši straipsnio antraštė “Auklėtinių masturbacija – dažnas reiškinys dienos centruose”. Pats straipsnis apie tai su kokiais iššūkiais susiduria tėvai ir specialistai bandydami spręsti paauglių ir suaugusių žmonių su sunkia protine negalia problemas. Pabandykit įsivaizduoti, kaip būtų kalbėjęs tėtis Marius iš Žiežmarių kuris pergyvena dėl savo vaikų, jei šį straipsnį apie lytines neįgaliųjų problemas jam būtų pateikusi suinteresuota pusė ankščiau?! Tai būtų mirtinas argumentas šioje kovoje – darau prielaidą, kad remdamasi tokia informacija Lauko gatvės bendruomenė valdžios atstovus galėjo ir nukryžiuoti.

Štai tokiu būdu tinkamu laiku pateiktas tinkamas turinys gali inicijuoti destruktyvią priešpriešą. Ir visa tai tik dėl nežinojimo kurį gimdo baimė. Taip nuomonės formuotojas – žiniasklaida – pasiekia savo tikslą – supriešina žiūrovus (dirgina emocijas), suskaldo juos ir leidžia lietis emocijoms kurios žiniasklaidai generuoja reitingus, kurie čia pat yra paverčiami PELNU. Taip mes, auditorija (visuomenė), esame jų verslo objektas, o ne socialinis partneris su kuriuo kartu visuomeninis transliuotojas turėtų siekti bendro tikslo. Paklausite kokio? Štai kaip apie savo misiją pasisako LRT: “LRT misija – Tarnauti visuomenei, teikiant objektyvią, patikimą informaciją šalyje ir pasaulyje gyvenantiems Lietuvos žmonėms, kurti ir transliuoti profesionalias šviečiamąsias, kultūrines ir pramogines programas, telkiančias ir vienijančias pažangai.”
Khm khm… suvienijo pažangai Žiežmarių Lauko gatvės bendruomenę ir LT gyventojus, visuomeninio transliuotojo auditoriją. SUVIENIJO…

Neišnaudota galimybė kontaktinei patirčiai

Perskaičius šį, jau daugiau kaip trijų mėnesių senumo Atspindziai.lt straipsnį pagalvojau štai kaip: su apmaudu turiu pripažinti tai ko nepadarė niekas aprašytoje istorijoje – nei Lauko gatvės bendruomenė, nei vietos valdžios atstovai, nei bendro gyvenimo namų statybos iniciatoriai iš valstybės institucijos – jie nepakvietė manęs (arba panašių į mane) ir nepasiūlė gyventojams pasikalbėti. Būčiau pravažiavęs ta gatve rateliais ir susidomėjusiems būčiau leidęsis net paliesti save, kad įsitikintų, jog aš nesikandžioju, nesispjaudau sieros rūgštimi, nepriekabiauju prie praeivių (nors neišturėčiau – būtinai paklausčiau nuomonės apie šią istoriją), neurzgiu, neloju ir taip negąsdinu vaikų. Priešingai – vaikus pavaišinčiau saldainiais. Arba kitaip – būčiau suteikęs galimybę jiems įgyti kontaktinę patirtį, jog NEGALIA NEUŽKREČIAMA! Nes būtent to bijo Žiežmarių Lauko gatvės gyventojai.

Apibendrindamas savo mintis darau išvadą, kad toks LRT, nacionalinio, visuomeninio transliuotojo veiklos būdas – primityvaus žiniasklaidos verslo pavyzdys, kuris visiškai neatspindi garsiai deklaruojamų tikslų LRT misijoje. Imu dar labiau abejoti LRT kaip visuomeninio mitu, t.y. ir mano interesus turinčio atitikti misionieriaus vertybes – LRT nurodo kokiomis vertybėmis jis įprasmina savo veiklą. Štai viena iš LRT vertybių – OBJEKTYVUMAS… Khm khm… kažkur jau girdėta… Būtent OBJEKTYVUMAS dingo grupinio gyvenimo namų bei Lauros Blaževičiūtės galimos diskriminacijos istorijose. Abiem atvejais nekalbama apie tikrąsias priežastis, o siekiama konversijos – reitingų į pelno eilutę veiklos ataskaitoje.

Todėl galiu toliau patikimos, profesionalios informacijos šaltiniais laikyti užsienio portalus, TV ir radijo kanalus. Ką rekomenduoju ir Jums.

Šaltiniai

LRT forumas
Lrt.lt publikacija galimos Lauros Blaževičiūtės diskriminacijos tema
Atspindziai.lt 2019-08-09 straipsnis apie Žiešmarių Laukų g, protestą
Lrt.lt publikacija apie paauglių su sunkia protine negalia lytinės brandos problemas
LRT misija

Pasidalink

Būkite pirmas!

    Parašykite komentarą

    El. pašto adresas nebus skelbiamas.

    Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.