Press "Enter" to skip to content

Invalidai su akivaizdžiais invalidumo požymiais Marijampolės pataisos namuose

Kaip pagarbiai kreiptis į žmones su negalia?

Sveiki, Bičiuliai,
jau kurį laiką ruošiausi rašyti apie negalios norminės leksikos, sąvokų pokyčius Lietuvoje. Arba kaip “invalidas” virto “neįgaliu”, tas konvertavosi į “žmogų turintį negalią”, kuriam panašu, jog pagaliau lemta pasikeisti į “žmogus su negalia”. Paskutinės dvi formuluotės jau kuris laikas naudojamos viešoje komunikacijoje, tačiau “žmogus turintis negalią” kalbininkų pripažintas oficialia, o “žmogus su negalia” kol kas ne. Nors turėtų būti priešingai. Tiesa kalbama, jog netrukus pastaroji bus pripažinta vienintele teisinga, normine.

Tačiau pirma reikia pakomentuoti šio straipsnio nuotrauką kurioje matote tekstą apie “invalidus su aiškiais invalidumo požymiais”, kuriuos kažkaip “įveda”. Prisipažinsiu, tokių žmonių su negalia – “su aiškiais invalidumo požymiais” apstu. Tai žmonės su regos negalia, kurie naudojasi neregio lazdele, žmonės su judėjimo negalia judantys neįgaliojo vežimėliu ar besinaudojantys ramentais ar vaikštyne, žmonės su intelekto negalia negalintys daugumai suprantamu būdų reikšti savo nuomonę ar emocijas. Jei remtis Marijampolės pataisos namų formuluote, aš esu “invalidas su aiškiais invalidumo požymiais”, nes jau beveik 12 metų dėl traumos pasekmių judu neįgaliojo vežimėliu.

Manęs asmeniškai nežeidžia ši formuluotė, tačiau ji neatitinka priimtos norminės leksikos reikalavimų. Labiau intriguoja kaip Marijampolės pataisos namų administracija ĮVEDA INVALIDĄ SU AKIVAIZDŽIAIS INVALIDUMO POŽYMIAIS? Gal po patikros įveda paėmę už ausies ar išverstą iš neįgaliojo ratelių tempia į susitikimo su įkalintu asmeniu vietą už kojų ar plaukų? Labai įdomu sužinoti kodėl Marijampolės pataisos namų administracija komunikuoja su lankytojais tarybinės Lietuvos laikmečio, agresyvia leksika? Norėdamas sužinoti kreipiausi į šios laisvės atėmimo įstaigos administracijos direktorių Regimantą Kavaliauską išaiškinimo. Būtinai pasidalinsiu juo su Jumis jei tik sulauksiu.

Skirtumas tarp “žmogus turintis negalią” ir “žmogus su negalia”

Jis esminis. Tai skirtumas tarp socialinės ir medicininės negalios sampratų. “Žmogus turintis negalią” – pastarųjų metų išaiškinimas. Apie 2015 m. sąvoka “neįgalus” pakeitė tarybinių laikų sąvoką “invalidas”. Ši formuluotė Lietuvoje liko kaip vertinys iš rusiško žodžio “инвалид”. Nors “инвалид” yra tik angliško žodžio “invalid” rusiška versija, tačiau Lietuvoje jis įgijo neigiamą prasmę dėl tarybinio Lietuvos laikmečio. Todėl žodžio “invalidas” neturėtume tiesiogiai sieti su neapykanta, segregacija ar nepagarba žmonėms su negalia. Tai veikiau politinės santvarkos, jos požiūrio į žmones su negalia simbolis. Tačiau toks aiškinimas nėra paplitęs visuomenėje, spėju dėl jo sudėtingumo.

“Žmogus turintis negalią” ir “žmogus su negalia” iliustruoja dvi skirtingas prasmes, požiūrius, netgi laikotarpius. Formuluotė “žmogus turintis negalią”, pakeitęs sąvoką “neįgalus” iliustravo perėjimą nuo politinės (tarybinės) norminės leksikos “invalidas” prie nepriklausomos Lietuvos medicininės negalios sampratos. Išsireiškimas “Žmogus turintis negalią” nurodo į žmogaus ir negalios sąjungą, priklausomybę ir sąsają. Tai žmogaus sveikatos, medicininės būklės iliustracija. “Žmogus su negalia” nurodo į ir akcentuoja žmogaus negalavimo priežastį, diagnozę. Taip žmogaus fizinė būklė sususiejama su juo, tampa neatsiejama nuo jo, akcentuojama visą likusį gyvenimą. Bet yra išeitis.

“Žmogus su negalia” – išeitis. Nes tai esminė skirtis, atskirianti medicininę negalios sampratą “turintis negalią” nuo socialinės “su negalia”. “Su negalia” – skirtis tarp žmogaus ir jo negalėjimo. Juk galinčių viską, visada ir visur praktiškai neegzistuoja. Visagalio žmogaus nėra, jo nesukūrė nei gamta nei Dievas. Juk laikinai neįgaliu gali tapti bet kuris – susilaužius koją laikinai prireikia pagalbinės priemonės – ramento. Tačiau net ir be traumų galime pasijusti neįgaliu – prireikus pakeisti lemputę aukštai palubėje, šviestuve, prireikia techninės pagalbos priemonės – kopėčių. Lipdami, naudodamiesi jomis esame neįgalūs – juk pakilti iki lubų mojuodami rankomis ar tik pagalvoję apie tai negalime.

“Žmogus su negalia” – būdas atskirti žmogų nuo jo negalios, silpnybių, surasti būdus ir priemones jį sustiprinti, kad negalią paversti galėjimu, galia įveikti kliūtis ir iššūkius. Tai socialinė negalios samprata. Socialinė, nes tai būdas sociumui prisidėti prie neįgalios visuomenės dalies įgalinimo. Taip valdininkas gali valdyti taip, kad nieko nenuįgalintų ir visi būtų įgaliais naudotis jo paslaugomis, taip politikas gali kurti sąlygas visiems lygiaverčiai naudotis valstybės suteikiamomis galimybėmis, taip architektas gali projektuoti aplinką, kurioje visi bus pajėgūs pasiekti norimą tikslą ir t.t.

Kas iš to?

Dobrovolska

Tikiuosi, kad tai padės Lietuvos Respublikos teisingumo ministrei, p. Dobrovolskai, pasidabinusiai marškinėliais “Idi nx ruskij korabl” prabusti iš saldaus miego poste, nes ji atsakinga už Kalėjimų departamento prie Lietuvos teisingumo ministerijos veiklą. Kitu atveju ji yra INVALIDĖ – NETURINTI JURIDINĖS GALIOS (viena iš “invalid” reikšmių) spręsti kas teisinga ir kas ne Lietuvoje.

Šaltiniai

Google vertėjas / “Invalid”

Pasidalink

Būkite pirmas!

    Parašykite komentarą

    El. pašto adresas nebus skelbiamas.

    Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.