Press "Enter" to skip to content

Institucinė negalia – veikimas savo naudai įsipareigojus veikti kitų labui

Tradicinės negalios kategorijos

Žmonės su negalia skirstomi pagal negalios pobūdį – judėjimo, regos, klausos, psichosocialinės negalios (dar vadinama intelekto). Tai pagrindinės kategorijos tačiau jų yra dar daugiau tik jos yra nepastebimos. Tai – nematoma negalia. Pvz.: žmonės kenčiantys nuo raumenų atrofijos. Kol jų negalavimas netampa akivaizdžiu (pradeda judėti įvairių techninių pagalbos priemonių padedami – vežimėlio, vaikštynės, ramentų), jie laikomi įgaliais, nors realybėje jie taip pat susiduria su įvairiomis problemomis kaip ir pagrindinių negalios kategorijų atstovai.

Institucinė negalia

Tačiau be šių, pagrindinių grupių, paskutiniu metu Lietuvoje itin gausiai paplito dar viena negalios kategorija. Jų atstovų randasi vis daugiau, jie tampa vis labiau įtakingi, lemia pokyčius, daro įtaką žmonių gyvenimo kokybei, nes jų rankose sutelkta institucinė galia. Tai valdininkai, politikai, tarnautojai, visuomenininkai. Šią negalios kategoriją pavadinkime institucine negalia. Šių žmonių – valdininkų, politikų, tarnautojų, visuomenininkų rankose sutelkta institucinė galia, tačiau dažnai jie neįgalūs suprasti tradicinių negalios kategorijų žmones. Taip pat pasitaiko pavyzdžių kai net neįgaliųjų NVO atstovai tampa institucinio nuįgalinimo šaltiniu. Čia pateiksiu vieną iš jų – 2017 m. Lietuvos gyvybės draudimo įmonių asociacijos kartu su Lietuvos neįgaliųjų draugija vykdytą projektą – “Mėnuo neįgaliojo vežimėlyje”.

Lietuvos neįgaliųjų draugija ir Lietuvos gyvybės įmonių asociacija – socialinis eksperimentas “Mėnuo neįgaliojo vežimėlyje”

Foto: Delfi / Mėnuo neįgaliojo vežimėlyje

Projekto vykdytojai pagrindinę problemą formuluoja taip – “26 tūkst. eurų – tokią įspūdingą sumą tektų išleisti sveikam 28 metų vaikinui, jei ištikus nelaimei jam iš tikrųjų tektų atsisėsti į neįgaliojo vežimėlį. Pribloškiamą neįgalumo kainą atskleidė visą mėnesį vykęs socialinis eksperimentas „Mėnuo neįgaliojo vežimėlyje”.

Projekto partneriai – Lietuvos neįgaliųjų draugija ir Lietuvos gyvybės įmonių asociacija nurodo, jog jų siekis – “atkreipti visuomenės dėmesį į sudėtingą negalią turinčių žmonių padėtį šalyje”. Šią citatą reiktų pakomentuoti dvejopai.

Pirma – Lietuvos neįgaliųjų draugija, viena seniausių neįgaliųjų NVO, projekto fokus grupę įvardina taip – “negalią turinčių žmonių“. Ši formuluotė neadekvati vyraujančiai socialinei negalios sampratai. Nuo 2015 m. Lietuva pasuko nuo medicininės negalios sampratos link socialinės – atskiriant negalią nuo žmogaus akcentuoti visų žmonių lygiateisiškumą nepriklausomai nuo jų fizinių skirtumų. Lietuvos neįgaliųjų draugija turėtų apie tai žinoti ir atstovaudama neįgalią bendruomenės dalį komunikuoti korektiškai.

Antra – projekto apraše vykdytojai pasakoja apie eksperimento dalyvį – 28 m. įgalų vyrą, Mindaugą. Jis neturi jokios asmeninės patirties susijusios su negalia, tačiau pasirinktas svarbiai misijai – suprasti negalios sukuriamą atskirtį ir ją reflektuoti, perteikti įgaliai visuomenės daliai. Kodėl Lietuvos neįgaliųjų draugija nepasiūlė “tikro” žmogaus su negalia? Kodėl eksperimento dalyviu netapo “tikras”, judantis rateliais žmogus? Kodėl organizatoriai pasirinko simuliuoti negalią, kai Lietuvos neįgaliųjų draugija vienija “tikrus” žmones su negalia?

Atsakyti į šiuos klausimus ne šio rašinio tikslas, tačiau šiuo pavyzdžiu noriu pažymėti, kad tie, kurių rankose galios svertai (galia keisti požiūrį) šiame viešųjų ryšių projekte, o ne socialiniame eksperimente nuįgalino žmones su negalia dar kartą. Tikrasis projekto tikslas net neslepiamas – “Lietuvos gyvybės draudimo įmonių asociacijos prezidentas A. Bakšinskas papildo, kad šiuo metu šalyje yra daugiau nei 165 tūkst. gyventojų, kurie yra apsidraudę neįgalumo ar darbingumo praradimo atveju – nelaimingo atsitikimo, nelaimės ar ligos atveju jie sulauktų nemenkos finansinės pagalbos”. Kaip matote tai užsakomasis, viešųjų ryšių, draudimo verslą reklamuojantis projektas kuriame negalia buvo simuliuojama. Liūdniausia, kad jame dalyvavo seniausia žmonių su negalia NVO – Lietuvos neįgaliųjų draugija.

Todėl projekto organizatorius – Lietuvos neįgaliųjų draugiją ir Lietuvos gyvybės draudimo įmonių asociaciją – galima priskirti institucinės negalios kategorijai.

Kas yra institucinė negalia?

Foto: Greta Baronaitė

Jei būti lakonišku apibrėžimą formuluočiau taip – veikimas savo naudai įsipareigojus veikti kitų labui. Ši negalia kyla iš neveikimo – nenoro atlikti tą darbą už kurį yra mokamas darbo užmokestis, nes sąlygos leidžia imituoti veiklą vietoje jos realaus vykdymo. Deja, nėra numatyta atsakomybė už tokį neveikimą. Labai svarbu paminėti, kad ši negalia gali būti perduodama ne tik iš kartos į kartą per švietimo ir ugdymo sistemą, bet gali plisti kaip C19 virusas nuolat remiamas projektiniais biudžetais iš valstybės iždo.

Institucinės negalios kilmė

Trumpai, populiariai institucinės negalios kilmę galima būtų paaiškinti taip – kol Dievas arba religija buvo centras aplink kurį sukosi žmogaus gyvenimas, jie formavo vertybines nuostatas (etiką), kuriomis vadovavosi žmonės (10 dievo įsakymų). Vėliau, kartu su mašinine gamyba ir liberalizmu, centru tapo žmogus (jo poreikiai bei teisės), o Biblija transformavosi į Konstituciją (etinė jos dalis). Tačiau ši neturėjo moralinio autoriteto, nes buvo pašalintas jos neliečiamumas (ją buvo galima keisti pagal poreikius bet kada).

Taip aukštesnė, Dievo arba religijos galia tapo įrankiu – žmogus ją privertė tarnauti savo tikslams ir poreikiams. Su šiuo virsmu ir atsirado institucinė negalia, nes žmogaus poreikiai tapo ašimi aplink kurią pradėjo suktis visuomenės raida. Atsikračius atsakomybės prieš aukštesnę galią (Dievą), nustojus bijoti atsakomybės už 10-ties Dievo įsakymų nesilaikymą (etiką), lieka žengti paskutinį žingsnį – imituoti veiklą visiems ir pradėti veikti savo labui.

Taip valdžiažmogio, o ne visuomenės poreikių tenkinimas tapo svarbiausiu žmogaus turinčio institucinę galią veiklos tikslu. Taip pat tai galima nurodyti ir pagrindiniu, skiriamuoju institucinės negalios bruožu.

Šaltiniai

Delfi / Mėnuo neįgaliojo vežimėlyje

Iliustracijos autorius – italų menininkas Opere d`Altro

Pasidalink

Būkite pirmas!

    Parašykite komentarą

    El. pašto adresas nebus skelbiamas.

    Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.