Press "Enter" to skip to content

Ar bus naudos iš siūlymo didinti baudas vairuotojams neteisėtai statantiems automobilius neįgaliems skirtose vietose?

Atnaujintas: 2022-01-22

Seimo narė Monika Ošmianskienė
Monika Ošmianskienė

Pranešama, jog seimo Neįgaliųjų teisių komisijos pirmininkė, Laisvės partijos atstovė seime Monika Ošmianskienė įregistravo Administracinių nusižengimų kodekso pataisas kuriomis grasina didesnėmis baudomis vairuotojams statantiems savo automobilius žmonėms su negalia skirtose vietose neturint tam teisės.

Komisijos pirmininkė projekte siūlo, jog „sustojimas ir stovėjimas vietose, kurios pagal Kelių eismo taisykles pažymėtos kaip neįgaliųjų automobilių stovėjimo vietos, neturint teisėtą sustojimą ir stovėjimą tokiose vietose pagrindžiančio dokumento, užtraukia baudą vairuotojams nuo 60 iki 180 eurų“. Taip pat siūloma, jog šie pakeitimai įsigaliotų nuo šių metų rugsėjo 1-os dienos.

Esminė problema – teisinis reguliavimas, ne baudos dydis

Svarbu atkreipti dėmesį į teisinį reguliavimą, kurio pagrindu baudžiami vairuotojai už neteisėtą automobilių parkavimą žmonėms su negalia skirtose vietose. Šiuo metu neįgaliųjų transporto eismą reglamentuoja KET XXIII. Neįgaliųjų transporto priemonių eismas (183-185 p.) skyrius. Jis numato, kokių kelio ženklų gali nepaisyti vairuotojas kurio automobilis pažymėtas atitinkamu ženklu bei KET 1 priedas VIII. Papildomos lentelės (801-855) ženklai nr. 846 ir 847. Jis nurodo kam skirta šiuo kelio ženklu paženklinta vieta. Jei vairuotojas nepaiso šių KET reikalavimų yra baudžiamas bauda.

Kelių ženklas – papildoma lentelė nr. 846 “Neįgalieji”, kuria automobilių statymo aikštelėje pažymimos vairuotojams su negalia arba juos vežantiems skirtos vietos “Nurodo, kad stovėjimo vieta skirta tik Taisyklėse nustatytą skiriamąjį ženklą „Neįgalusis“ arba neįgalių asmenų automobilių statymo kortelę turinčioms transporto priemonėms”. Kaip matote numatytos dvi sąlygos – transporto priemonėms – TURINČIOMS skiriamąjį ženklą “Neįgalusis”, t. y. LIPDUKĄ, kurį gali nusipirkti bet kas degalinėje už kelis eurus ARBA NDNT (Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnyba) išduodamą AUTOMOBILIO STATYMO KORTELĘ.

Iš aukščiau nurodyto matome, kad KET nustatyta tvarka pažymėti savo transporto priemonę gali bet kas nusipirkęs laisvai parduodamą ženklą “Neįgalusis” (lipduką). Policijos pareigūnas/ai matydami tokiu lipduku pažymėta transporto priemonę neturi jokio pagrindo bausti vairuotojo. Pareigūnai dažniausiai neskiria tinkamai ar ne pažymėtas automobilis todėl teisės statyti automobilius žmonėms su negalia skirtose vietose neturintys vairuotojai įžūliai piktnaudžiauja – lipduko neklijuoja ant transporto priemonės stiklo, numeta ant priekinės panelės ar užkiša už atversto skydelio nuo saulės. Taip tokie vairuotojai tampa neįgaliais tada kai jiems patogu, o tikrieji vairuotojai su negalia negali apsilankyti ten kur jiems reikia, nes neturi kur palikti savo automobilio.

Baudų didinimo įstatymo projekto autoriai gali prieštarauti, nurodydami, jog vairuotojai pažymėję savo automobilį neįgaliojo lipduku neteisėtai taip pat baudžiami, nes NDNT aiškiai nustačiusi KAS GALI NAUDOTI ŽENKLĄ (lipduką) “Neįgalusis” ir kas gali AUTOMOBILIO STATYMO KORTELĘ. NDNT nustatytų reikalavimų neatitinkantys vairuotojai laikytini neteisėtai pažymėję transporto priemonę todėl gali ir turi būti baudžiami didesne ar mažesne bauda. Tai tiesa tačiau realybėje kelių policijos pareigūnai dažniausiai nesigilina, neskiria viena nuo kita ir dažniausiai atsikalbinėja nurodydami, jog jie neturi laiko ir resursų tokiems nusižengimams fiksuoti, tirti ir nustačius pažeidimą bausti. Policija pranešėjams siūlo patiems fiksuoti įvykį ir teikti pranešimą e-policija platformoje.

Realus problemos sprendimas, o ne oro virpinimas

Esminį pokyti darytų ne minimalios baudos didinimas iki 30 eur (pusė siūlomos pirmą kartą), bet aiškus reglamentavimas. Kol kas nė vienas politikas nesiryžo perkirsti šio Gordijaus mazgo – nustatyti, kad kelio ženklu – papildoma lentele nr. 846 “Neįgalieji” pažymėtoje vietoje automobilius gali statyti TIK AUTOMOBILIO STATYMO KORTELĘ, kurią išduoda NDNT turintys vairuotojai. Tik AUTOMOBILIO STATYMO KORTELE PAŽYMĖTAS AUTOMOBILIS turi būti laikomas nepažeidusiu KET, visi kiti – pažymėti ženklu Neįgalusis arba Neįgaliojo pažymėjimu – turi būti laikomi nusižengusiais ir baudžiami ne minimalia 30, o pvz. 400 eur bauda.

Dabartinės baudos

ANK (Administracinių nusižengimų kodeksas) 417 str. 1-a ir 2-a dalys numato atsakomybę vairuotojui – baudą nuo 30 iki 90 eur, tačiau jei vairuotojas neturi galiojančių nuobaudų jam taikoma pusė minimalios baudos dydžio nuobauda, t. y. 15 eur. Remiantis šia praktika net ir po padidinimo pirmą kartą vairuotojas galėtų būti baudžiamas tik 30 eur bauda. Tiems, kurie nepaiso šios kelių eismo taisyklės, 30 eur yra kaip 30 euro centų, nereikšminga suma ir jų tikrai neskatins nenusižengti ateityje.

Nauda

Naudą iš šio ANK atnaujinimo gaus tik politikė, Laisvės partijos atstovė seime, Neįgaliųjų teisių komisijos pirmininkė Monika Ošmianskienė ir jos kolegos pataisų bendraautoriai, nes apie tai bus kalbama žiniasklaidoje beveik metus. Matysime viešųjų ryšių, savireklamos akciją siekiant pelnyti rinkėjų su negalia palankumą, tačiau realios naudos vairuotojams su negalia iš to bus kaip iš ožio pieno.

Žala

Žala tikrai bus, nes tokios iniciatyvos niekaip neskatina ir nedidina žmonių su negalia interesų, problemų, aktualijų suderinimo su įgalia visuomenės dalimi. Įgalūs vairuotojai net ir nurodžius į KET pažeidimą – užimtą vairuotojams su negalia skirtą vietą, dažniausiai “pasiunčia” pastabą davusį “ant trijų raidžių” kartu su daugiaaukščiu necenzūriniu įžeidimu. Tokia realybė.

Kad mano pavyzdžiai ne iš piršto laužti liudija ir Lrytas.lt publikacijos “Siūloma bausti iki 180 eurų už neteisėtą automobilio statymą neįgaliesiems skirtose vietose” komentarų skiltis. Su skaitytojų vertinimu galite susipažinti patys paspaudę nuorodą, tačiau pateiksiu perliukus čia:

Komentatorius ZM sako – “Užtraukia, kas, tą baudą su užtrauktuku, ar kaip? Įdomu, kuo invalidas, jeigu jis sugebąs pavairuoti link krautuvės ir netgi apsipirkti, naudodamas rankas ir kojas, yra išskirtinis?”

Komentatorius INJAN klausia – “o tai invalidas yra 200 euru vertingesnis uz sveika zmogu? Norint kad nebaustu reik tapt invalidu?….”

Seimo narės Monikos Ošmianskienės siūlomas ANK pakeitimas dar labiau kiršina įgalią ir neįgalią visuomenės dalis, skatina neapykantą vairuotojams su negalia ir bendrai neįgaliems. Tai tuščias oro virpinimas siekiant populiarumo, ne reali pagalba neįgaliems. Apmaudu.

Šaltiniai

M. Ošmianskienės įstatymo projektas
Publikacija Lrytas.lt “Siūloma bausti iki 180 eurų už neteisėtą automobilio statymą neįgaliesiems skirtose vietose”
KET Neįgaliųjų transporto priemonių eismas
KET priedas nr. 1. Papildomos lentelės
Atsakomybė už KET pažeidimus
LR Administracinių nusižengimų kodeksas

Pasidalink

Būkite pirmas!

    Parašykite komentarą

    El. pašto adresas nebus skelbiamas.

    Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.