Press "Enter" to skip to content

Aplinkos pritaikymas žmonėms su negalia. Lietuvos žmonių su negalia aplinkos pritaikymo asociacija (LŽNAPA)

Atnaujintas: 2019-08-01

Aplinkos pritaikymą žmonėms su negalia Lietuvoje vykdo Neįgaliųjų reikalų departamentas prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos. Šią funkciją jau ne vienus metus NRD yra patikėjusi Lietuvos žmonių su negalia aplinkos pritaikymo asociacijai (LŽNAPA) kuriai vadovauja Nijolė Milkevičienė. Paslaugų pirkimo konkursą ši organizacija laimi kasmet jau ne vienus metus iš eilės, tačiau apie blogus veiklos rezultatus prabilta tik prieš kelis metus.

Pastaruoju metu itin suaktyvėjus neįgaliųjų bendruomenėms, įsteigta ne viena nauja NVO kuri norėtų ir pasiryžusi veikti šioje sferoje. Tačiau jau kelis metus joms nepavyksta sudalyvauti paslaugų pirkimo konkurse dėl organizatoriaus numatytų sąlygų. Pagrindine kliūtimi nurodoma panašios veiklos veiklos patirties stoka. Be šio trūkumo pretenduojančios NVO negali pasiūlyti šios paslaugos vykdymo visoje Lietuvoje. Būtent dėl konkurencijos stokos LŽNAPA veikla jau ne vienus metus kelia abejones ne tik neįgaliųjų bendruomenei, bet ir valstybinių organizacijų atstovams. Ši organizacija veikia Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Šiaulių, Panevėžio, Alytaus, Utenos, Marijampolės, Tauragės ir Telšių apskrityse.

LŽNAPA veiklos:

 1. informacinėje sistemoje “Infostatyba” esančių neįgaliesiems svarbių Lietuvos Respublikos statybos įstatymo 24 straipsnio 1 dalies 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ir 12 punktuose nurodytų pastatų ir inžinerinių statinių projektų sprendinių atitikties statybos techninių reglamentų reikalavimams dėl statinių pritaikymo žmonių su negalia reikmėms tikrinimas;
 2. dalyvavimas Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos sudarytų nuolat veikiančių komisijų, vykdomose statybos užbaigimo procedūrose;
 3. statinių projektuotojų konsultavimas rengiant bei tikrinant neįgaliesiems svarbių statinių projektus.

LŽNAPA veiklos trūkumai

Šios organizacijos veiklos rezultatai yra prieštaringi, dažnai netgi stebinantys, nes prieštarauja JT Neįgaliųjų teisių konvencijos nuostatoms kurios yra įtvirtintos įstatymu, Lygių galimybių įstatymui.

Tokiais pavyzdžiais galima nurodyti ne vieną pastatą ar statinį. Paminėsiu tik kelis – Kauno Laisvės alėjos rekonstrukcija. Kauno miesto savivaldybė, vykdydama rekonstrukciją ne pagerino, o priešingai pablogino situaciją – po pirmo etapo pabaigos paaiškėjo, jog patalpų į kurias galėtų pakliūti žmonės su judėjimo negalia sumažėjo lyginant su iki rekonstrukciniu etapu. Tokiam sprendimui pritarė ir LŽNAPA atstovas Artūras Romualdas Zumaras.

Kauno Laisvės al. / Foto: 15min.lt

Dar vienu objektu Kaune galima nurodyti Kauno Žalgirio areną. Šio projekto autoriaus Eugenijaus Miliūno sprendiniams, LŽNAPA atstovas Artūras Romualdas Zumaras pritarė nors jie ir prieštaravo STR reikalavimams. Vietoje 300 vietų pritaikytų žmonėms judantiems rateliais buvo įrengta tik nepilnas 100-tas.

Žalgirio arena / Foto: Bičiulystė

Negalima nepaminėti ir tik ką atidaryto Birštono apžvalgos bokšto Nemuno kilpų regioniniame parke. Nors Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba tirdama skundą nusprendė, kad šio bokšto statytojas VSTT (Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba) neprivalėjo šio statinio pritaikyti žmonėms su negalia, nes jis neįtrauktas į privalomų pritaikyti statinių kategoriją, tačiau tokiam diskriminuojančiam sprendimui pritarė ir LŽNAPA atstovas. Sunku suprasti, kodėl organizacijos kuri deleguota rūpintis aplinkos pritaikymu žmonėms su negalia sprendimai prieinamumą mažina, o ne didina?

Birštono apžvalgos bokštas / Foto: Vaidas Pilkauskas

Dar keistesniu projektu kuriam pritarė LŽNAPA atstovas galima pavadinti Šatrijos piliakalnio Varnių regioniniame parke sutvarkymo projektą. Šio projekto autorius architektas Aurimas Vengris šio statinio pritaikymą įsivaizduoja taip (foto žemiau). Tokį sprendimą “palaimino” LŽNAPA! Tai jau užribis – akivaizdu, kad nei LŽNAPA nei architektas neturi supratimo kas yra universalus dizainas ir pritaikymas žmonėms su negalia.

Išvados

Akivaizdu, kad tokie LŽNAPA sprendimai negali būti laikomi aplinkos pritaikymu žmonėms su negalia, nes jie didina atskirtį. Dėl tokių sprendimų ne kartą vyko viešos diskusijos su NRD (Neįgaliųjų reikalų departamentu). Tokių sprendimų priežastimi yra nepakankamos šios organizacijos kompetencijos, nes vertinimus vykdančių LŽNAPA atstovų kvalifikacija yra žemesnė nei atestuotų architektų. Prie tokių rezultatų prisideda ir tai, jog LŽNAPA nevykdo pastato / statinio priežiūros po leidimo eksploatuoti išdavimo. Todėl statytojas gavęs leidimą įgyja galimybę pakeisti projektinius sprendimus ir taip pažeisti STR reikalavimus (Kauno Žalgirio arenos atvejis). Už tokius pažeidimus nėra numatyta atsakomybė. Net ir projektinėje stadijoje pastebėti trūkumai nurodžius LŽNAPA nėra šalinami.

Todėl kyla esminis klausimas – ar tokia organizacija kurios veiklos rezultatai prieštarauja jai iškeltiems tikslams gali vykdyti tokią veiklą?

P.s. šiuo metu jau vyksta diskusijos su NRD atstovais dėl naujos aplinkos pritaikymo žmonėms su negalia pritaikymo tvarkos. Siūloma, jog šią funkciją imtųsi vykdyti NRD. Tokia tvarka būtų geresnė, nes priežiūrą vykdanti institucija turėtų daugiau teisinių galių bei kompetencijų ir galėtų geriau užtikrinti aplinkos pritaikymo darbų kokybę.

Šaltiniai

Neįgaliųjų reikalų departamentas prie SADM
Lietuvos žmonių su negalia aplinkos pritaikymo asociacija
Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba
Neįgalus Kaunas
Gamtos projektai


Pasidalink

2 Komentarų

 1. Aurimas Vengris Aurimas Vengris 2019-11-16

  “Užribiu” reikėtų pavadinti šią tamstos rašliavos dalį apie “Šatrijos piliakalnį” ir jo “pritaikymą” lankymui. Bent pasidomėkite iš kokio objekto patalpinote foto, kurias įvardijate “Šatrijos piliakalniu”. Nuotraukose pavaizduotos visai kito tvarkomo objekto laikinos statybinių medžiagų gabenimo priemonės – laikini keliai, skirti tempiamam vagonėliui, nes buvo dirbama kultūros paveldo objekte. Objektas, kuris vaizduojamas foto, pagal mano rengtą projektą, visiškai pritaikytas ŽN – įrengtas net Brailio raštas informaciniuose stenduose, pandusas, skirtas ŽN, informaciniai ženklai ir kt.
  Kai sužinosite, koks tai objektas, linkėčiau apsilankyti, nes panašu, jog “varpai skambino, bet kurioj parapijoj, neaišku…”
  Savo ilgametėje praktikoje esu suprojektavęs eilę gamtinių objektų – pažintinių takų, poilsiaviečių, pritaikytų ŽN – Luodžio ežero pažintinis takas, Ilgio ežero pažintinis takas, Bridvaišio ežero poilsiavietė ir kt. Luodžio ežere pagal mano projektą sukonstruota baidarių prieplauka (vienintelė Lietuvoje), pritaikyta įlipti ir išlipti ŽN. Jūsų pilamas purvas yra ne kas kita kaip melagienos – “Fake news”, neturinčios nieko bendra su tikrove. Prašau koreguoti šitą rašliavą ir neskleisti tikrovės neatitinkančios informacijos apie mano projektus ir mane.
  Architektas Aurimas Vengris

  • Audrius Kalvėnas Audrius Kalvėnas Post author | 2019-11-19

   p. Aurimai, mano pateiktos nuotraukos kurias Jūs nurodote kaip “laikini keliai tempiamam vagonėliui” yra padarytos apsilankius asmeniškai. Informacija apie Jūsų sąsajas su Šatrijos kalno projektu skelbiama viešai Jūsų pačio interneto svetainėje. Taigi informacija iš “pirmų lūpų”. Problema kurią iliustruoju ne tik Jūsų objekto nuotraukomis yra aktuali ŽN (žmonėms su negalia), nes STR privalomų pritaikyti objektų sąraše tokio pobūdžio statinių nėra (tai patvirtina Birštono bokšto projektas). Jūsų paskelbtose nuotraukos matomas tas pats karutis kuris užfiksuotas ir mano paskelbtose nuotraukose. Jeigu tai ne Šatrijos piliakalnio nuotraukos, patikslinkite ir klaidinanti informacija nedelsiant bus pašalinta, o Jūsų už tai atsiprašysiu čia pat. O kol kas vertindamas tai ką Jūs skelbiate savo interneto svetainėje ir priskiriate savo darbams (nuotraukos su biriu grindiniu kuriuo joks rankiniu neįgaliojo vežimėliu judantis žmogus nepravažiuos) ant medinių laiptų jokių taktilinių indikatorių žmonėms su regos negalia, jokių užuominų apie BIPA vedlį, darau išvadą, jog tai netinkamas pritaikymo žmonėms su negalia pavyzdys kurį pripažino tinkamu LŽNAPA atstovas. Nekantriai lauksiu Jūsų komentaro – susisiekite su manimi el. paštu – info(eta)neigali lietuva.lt.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.