Press "Enter" to skip to content

Access City Awards: ES Geriausiai visiems gyventojams pritaikyto miesto apdovanojimai – pagalba žmonėms su negalia

Atnaujintas: 2021-09-22

21 a. pradžia Lietuvoje susijusi su sparčiai stiprėjančiu judėjimu už žmonių teises. 1948 m. gruodžio 10-tą, Paryžiuje, Jungtinių Tautų Organizacijos Generalinėje Asamblėjoje buvo paskelbta Visuotinė žmogaus teisių deklaracija. Tai rekomendacinio pobūdžio tarptautinis dokumentas, tačiau šios deklaracijos principai įtvirtinti JT šalių-narių vidaus teisės aktuose bei kituose privalomojo pobūdžio tarptautiniuose dokumentuose. 2010 m. gegužės 27 d. LR Seimas priėmė įstatymą kuriuo ratifikavo 2006 m. gruodžio 13 d. JT Neįgaliųjų teisių konvenciją kuri tapo žmonių su negalia teisių įtvirtinimo pagrindu ne tik Lietuvoje, bet visoje ES.

Svarbiausiu tikslu šiame konkurse laikomi:

  • garantuoti lygias galimybes naudotis pagrindinėmis teisėmis;
  • gerinti gyventojų gyvenimo kokybę ir užtikrinti, kad kiekvienas, nepriklausomai nuo amžiaus, mobilumo ar sugebėjimų, turėtų lygias galimybes naudotis visais miesto ištekliais bei malonumais.

2010 m. Europos Komisija pradėjo rengti Geriausiai visiems gyventojams pritaikyto miesto apdovanojimus (ang. Access City Awards, ACA). Šis konkursas skirtas ES šalims-narėms kuriuo siekiama bendrijos valstybių miestus viešąją infrastruktūrą vystyti remiantis Universalaus dizaino principais, kad ši būtų prieinama ir gyventojams su negalia. ES skatina prieinamumą ir lygias galimybes neįgaliems įgyvendindama 2021-2030 m. neįgaliųjų teisių strategiją, kuri yra Neįgaliųjų teisių konvencijos (NTK) įgyvendinimo priemonė.

Sąlygos

Geriausiai visiems gyventojams pritaikyto miesto apdovanojimo (ang. Access City Awards, ACA) tikslas – didinti informuotumą ir išreikšti susirūpinimą dėl neįgaliųjų patiriamų problemų, taip pat skatinti Europos miestų pritaikymą visiems gyventojams. Šis apdovanojimas skiriamas miestams, kuriuose gyvena daugiau nei 50 000 žmonių ir kurie rodo pavyzdį šiose srityse.

Visi Europos Sąjungos miestai skatinami užtikrinti, kad neįgalieji ir vyresnio amžiaus žmonės turėtų lygias galimybes mėgautis gyvenimu mieste. Tokiu būdu Europos miestai gali semtis įkvėpimo ir drauge siekti konkrečių naujovių. Laimėtas prestižinis Europos apdovanojimas skatina miestus investuoti į tolesnius darbus ir didina informuotumą tiek pačiame mieste, tiek kituose miestuose. Visi apdovanojimą pelnę miestai pripažįstami už nuoseklų aukštų prieinamumo standartų laikymąsi ir įsipareigojimą siekti plataus užmojo tikslų.

Kasmet Geriausiai visiems gyventojams pritaikyto miesto apdovanojimas (ang. Access City Awards, ACA) įteikiamas trims miestams, užėmusiems pirmąją (vienintelis miestas atitinkamais metais galintis vadintis visiems gyventojams pritaikytu miestu), antrąją ir trečiąją vietas. Paraiškas pateikę miestai taip pat gali gauti specialųjį prizą, kuris skiriamas už metinius politikos prioritetus arba konkrečius paraiškose pristatytus darbus.

Paraiškas gali teikti ES valstybių narių miestai, kuriuose gyvena daugiau kaip 50 000 žmonių. Konkurse gali dalyvauti ir valstybių narių, turinčių mažiau nei du tokius miestus, miestų vietovės, kurias sudaro du ar daugiau miestų, jeigu bendras jų gyventojų skaičius yra didesnis nei 50 000.

2020 m. paminėjus Geriausiai visiems gyventojams pritaikyto miesto apdovanojimo (ang. Access City Awards, ACA) 10-metį, Europos Komisija skyrė 350 000 € finansinę paskatą, kurią pasidalino trys miestai laimėtojai.

Konkurso nugalėtojai, istorija

Šaltiniai

Europos prieinamo turizmo tinklas (angl. European Network for Accessible Tourism, ENAT)
Miestai nugalėtojai, istorija

Pasidalink

Būkite pirmas!

    Parašykite komentarą

    El. pašto adresas nebus skelbiamas.

    Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.